Arkusz maturalny z geografii na poziomie podstawowym zawiera zwykle 30 zadań, na co składają się polecenia zamknięte oraz otwarte.
- Egzamin na poziomie podstawowym trwa 120 minut i polega na rozwiązaniu zadań egzaminacyjnych na podstawie barwnej, szczegółowej mapy oraz innych pomocniczych materiałów źródłowych np.: mapy przeglądowej, planu, tekstu, fotografii, tabeli statystycznej, schematu, wykresu, profilu, przekroju. Zadania egzaminacyjne obejmują zakres wymagań określonych dla poziomu podstawowego - czytamy w informatorze CKE dotyczącym matury 2016 z geografii. Standardowe wymagania obejmują wiadomości i rozumienie, korzystanie z informacji oraz tworzenie informacji. Każdy dział ma dodatkowe wyznaczniki, o których można dowiedzieć się dokładniej na stronie CKE.
Do podstawowych zagadnień, które powinien znać każdy maturzysta przed wejściem na salę egzaminacyjną, należą przede wszystkim funkcjonowanie systemu przyrodniczego Ziemi (zjawiska, procesy itp.), system człowiek-przyroda-gospodarka oraz przyczyny i skutki nierównomiernego rozmieszczenia ludzi na naszej planecie.
Do istotnych kwestii należą także problemy demograficzne społeczeństw, współczesne migracje czy przemiany społeczne, gospodarcze oraz polityczne. Dobrze wróży, jeśli maturzysta jest również zaznajomiony z konfliktami zbrojnymi i innymi zagrożeniami we współczesnym świecie oraz w turystyce i rekreacji.
W opisie wyników matury 2014 roku CKE wskazuje kilka słabych punktów maturzystów. Było to przede wszystkim zadanie 3., które okazało się najtrudniejsze w całym arkuszu - wymagało obliczenia różnicy wysokości między szczytem wzniesienia a miejscem na dnie doliny. Wykonanie tego zadania wyniosło zaledwie 8 proc.
W zadaniu 1. należało zidentyfikować ostaniec krasowy, jaskinię i wywierzysko po ich opisie. Większość uczniów nie potrafiła wykonać zadania ze względu na nieznajomość geograficznej terminologii, przez co poziom wykonania tego zadania wyniósł 11 proc. Do powtórzenia nadal pozostaje również mapa polityczna Europy oraz jej integracja i dezintegracja po 1989 roku.
Maturzyści niekoniecznie muszą czekać na wyniki do czerwca. Eksperci z Edulandia.pl rozwiążą tuż po oficjalnej publikacji arkusz matury 2016 z geografii tak, by każdy maturzysta mógł skonfrontować swoje odpowiedzi. Rozwiązania opublikujemy na naszej stronie oraz profilu facebookowym "Ożeż w maturę".
Dyskutuj o egzaminie maturalnym. Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z egzaminem na facebookowym fanpage'u "Ożeż w maturę" .