W dorosłość z certyfikatem językowym - polscy licealiści chętnie zdają egzaminy językowe

W Polsce obniża się wiek posiadaczy certyfikatów językowych. Grupą, która najchętniej zdobywa certyfikaty z angielskiego dla dorosłych, są uczniowie szkół średnich. Tak wynika z analiz Cambridge English.

Certyfikat językowy zwieńczeniem etapu edukacji

Najmłodszy Polak, który starał się o certyfikat Cambridge English: Advanced (zaawansowana znajomość języka - poziom C1 w skali Rady Europy) miał 13 lat; najstarszy - ponad 50. Największa, 40-proc. grupa zdających to młodzież ze szkół średnich, podczas gdy jeszcze dekadę temu były to osoby pracujące. W innych krajach tendencja ta jest jeszcze wyraźniejsza: w Niemczech czy Austrii nastolatkowie stanowią 75 proc. zdających.

- To logiczne zjawisko: młodzi Polacy w ten sposób wieńczą pewien etap swojej edukacji językowej. Część postanawia spożytkować wysiłek włożony w przygotowanie się do matury z angielskiego i podejść do certyfikatu - komentuje Arkadiusz Jaworski z Cambridge English - Z badań wynika, że w Polsce największą motywacją do ubiegania się o certyfikat jest rozwój kariery (40 proc. wskazań). Młodzi ludzie wiedzą, że certyfikat nie tylko zwalnia z lektoratu na większości polskich uczelni: to też istotny wyróżnik na rynku pracy.

Pracodawcy: masz certyfikat = jesteś ambitny

Certyfikaty Cambridge English uznaje 600 instytucji w Polsce i 20 tys. na świecie. Z badań prowadzonych wśród pracodawców w Polsce wynika, że certyfikaty są drugą (po rozmowie kwalifikacyjnej) metodą weryfikacji znajomości języka obcego u kandydata. Zdaniem 61 proc. pracodawców certyfikat zwiększa atrakcyjność jego posiadacza: taka osoba jest postrzegana jako ambitna, wytrwała w dążeniu do celu. Certyfikat może również podwyższyć pensję - średnio o 16 proc.

Najwięcej uczniów zdaje certyfikaty po zakończeniu roku szkolnego.

- Aby zdać egzamin Cambridge English: Advanced w czerwcu, należy zapisać się do połowy maja. Centra egzaminacyjne prowadzą ponadto zapisy na sesje komputerowe, które są organizowane co kilka tygodni, również podczas wakacji - dodaje Arkadiusz Jaworski - Kandydatom rekomendujemy, by szczegółowo zapoznali się z formatem wybranego egzaminu i dobrze przygotowali: by nie starać się o certyfikat "z marszu".

Coraz wyższe oceny polskich uczniów

Z analiz Cambridge English wynika, że w ostatniej dekadzie o 100 proc. wzrósł odsetek najwyższych ocen, które Polacy uzyskują na certyfikacie Cambridge English: Advanced. Najpopularniejszym sposobem przygotowania się jest kurs w szkole językowej - co deklaruje ponad 60 proc. kandydatów z Polski (i tylko 6 proc. Niemców czy Austriaków). Blisko 20 proc. Polaków przygotowuje się podczas lekcji indywidualnych (wobec... 1 proc. Niemców i Austriaków).