Jak wynika ze statystyk CKE większość maturzystów opanowała zdolność prawidłowego rozwiązania typowych zadań maturalnych na poziomie podstawowym. Do tych umiejętności należą m.in. modelowanie, tworzenie strategii matematycznych czy przeprowadzenie rozumowania i dobra argumentacja.
Z roku na rok maturzyści, znając schematyczne zadania, radzą sobie z maturą coraz lepiej i zwiększają zakres poleceń, uznanych przez CKE w komentarzach za łatwe i bardzo łatwe.
Uważajcie na komentarze zawierające linki do rzekomych tegorocznych arkuszy maturalnych! Nie było żadnych przecieków jeśli chodzi o zadania z matury z matematyki 2016. Klikanie w podane linki może spowodować utratę waszych danych!
Zagadnienia pojawiające się często na maturze z matematyki na poziomie podstawowym dotyczą najczęściej wyrażeń algebraicznych, równań, funkcji, ułamków i ciągów. Matura 2016 z matematyki nie będzie tu wyjątkiem - zadania, które tegoroczni maturzyści mają jak w banku to polecenia bazujące na procentach, ułamkach zwykłych i dziesiętnych oraz trygonometrii. W tamtym roku te zagadnienia pojawiały się najczęściej w zadaniach zamkniętych, jednokrotnego wyboru.
Zadanie 24. było ocenione jako najłatwiejsze w arkuszu - badało umiejętność obliczenia średniej arytmetycznej.
fot. CKE
Zadanie 2. dotyczyło nierówności i było trzecim w kolejności najprostszym pytaniem w arkuszu.
fot. CKE
Zadanie 6. oparło się o znajomość funkcji - prawidłowo rozwiązało je 85 proc. zdających.
fot. CKE
Ukochana przez maturzystów geometria pojawiła się w zadaniu 22., ale i z tym maturzyści poradzili sobie bardzo dobrze.
fot. CKE
Zdecydowanie najtrudniejsze co roku okazują się dla maturzystów zadania otwarte, wymagające przeprowadzenia rozległych obliczeń lub uzasadnienia matematycznego, czyli tzw. dowodu. Niewinnie brzmiące zadanie 27. okazało się najtrudniejszym w całym arkuszu - poziom jego wykonania to zaledwie 18 proc.
fot. CKE
Centralna Komisja Egzaminacyjna zauważa, że typowych w tym zadaniu błędów można by uniknąć, czytając schemat oceniania matury z matematyki - jest w nim wyraźnie zaznaczone, za co maturzysta może otrzymać punkty, a co z miejsca go dyskwalifikuje.
Kolejne dwa najtrudniejsze w zeszłorocznym arkuszu zadania dotyczyły użycia i tworzenia strategii oraz, co było zaskoczeniem dla egzaminatorów, odczytywania zbioru wartości funkcji. Wykonanie zadań to kolejno 31 i 22 proc. W przypadku zadania 34. egzaminatorzy wskazują jako prawdopodobną przyczynę błędów rzadką powtarzalność polecenia tego typu, łączącego ze sobą dwa ciągi.
fot. CKE
fot. CKE
Na oficjalne wyniki maturzyści każdego roku czekają długo i z niecierpliwością, ale eksperci z Edulandia.pl postanowili im to ułatwić - każdego dnia matur będziemy publikować rozwiązane arkusze maturalne, by każdy licealista mógł rozwiać swoje wątpliwości i pozbyć się niepotrzebnego stresu. Zapraszamy także do śledzenia informacji na naszym profilu na Facebooku "Ożesz w maturę".
Dyskutuj o egzaminie maturalnym. Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z egzaminem na facebookowym fanpage'u "Ożeż w maturę" .