Matura jest tylko raz, czyli jak uczyć się efektywnie

Czasu coraz mniej, a materiału nie ubywa? Z tym problemem zmaga się wielu maturzystów. Kilka prostych zasad wystarczy, aby efektywnie przygotować się do majowego egzaminu. W dodatku taka nauka jest szybsza i pozwala wygospodarować młodym ludziom więcej wolnego czasu.

Po pierwsze - stres

Nerwy, nawet na wiele tygodni przed maturą są czymś zupełnie naturalnym i znanym milionom byłych oraz tegorocznych maturzystów. Ze świecą szukać kogoś, kto naprawdę nie denerwował się na myśl o egzaminie. Ale stres, jak przekonują eksperci, nie jest niczym negatywnym. Przeciwnie - jest potrzebny do mobilizacji umysłu do wytężonej pracy i skutecznie motywuje pozwalając dążyć do celu.

Rada dla maturzystów: nie denerwuj się faktem, że jesteś zestresowany

Po drugie - notatki

Ludzie są wzrokowcami. Jak pokazują badania, nauka z własnoręcznych notatek jest dużo bardziej efektywna niż czytanie podręcznika lub tekstu z monitora. Naukowcy przekonują, że ma to związek z tzw. indywidualizacją tekstu, czyli możliwością określenia, co jest ważniejsze, podkreślania czy rysowania.

Rada dla maturzystów: notuj, notuj, notuj.

Po trzecie - koncentracja

Maturzysta skoncentrowany to maturzysta, który zapamięta więcej. Koncentracja jest taką samą umiejętnością jak np. robienie pompek - można ją rozwinąć poprzez odpowiednie ćwiczenia. Warto, bo koncentracja poprawia pamięć i skuteczność nauki. Sprawdzone metody poprawy koncentracji są szeroko opisywane w internecie, ale do tych kluczowych należą odpowiednia dieta, długi sen oraz unikanie rozpraszających bodźców.

Rada dla maturzystów: przed nauką jedz warzywa, wyśpij się i wyłącz Facebooka.

Po czwarte - systematyczność

Choć termin "systematyczna nauka" może nie pociągać wszystkich nastolatków, to naprawdę nigdy nie jest na nią za późno. Ambasadorka programu naukowo-edukacyjnego ADAMED SmartUP, Monika Leończyk, która za swój pierwszy naukowy projekt "Wielkie znaczenie owadów, czyli wpływ trzmieli ziemnych na pomidory zwyczajne" zdobyła wyróżnienie w 26. edycji Europejskiego Konkursu Młodych Naukowców, przekonuje: - Chyba jedynym sposobem, aby skutecznie przyswoić wiedzę na jakiś temat, to nie uczyć się za dużo na raz. Ale to wcale nie oznacza, że trzeba tworzyć jakieś wielomiesięczne, długoterminowe harmonogramy. Wystarczy rozplanować naukę choćby na następny tydzień. To nie tylko efektywny sposób, ale, wbrew pozorom, pozwalający również na wygospodarowanie znacznie więcej czasu wolnego od nauki.

Rada dla maturzystów: Sporządź harmonogram nauki na najbliższy tydzień i trzymaj się go.

Wdrożenie powyższych zasad umożliwia efektywne uczenie się, które wcale nie jest tożsame z siedzeniem przez całe dnie nad książkami. Co więcej - wszystkie te umiejętności przydadzą się młodym ludziom również po maturze. Mogą decydować o sukcesie zarówno na studiach, jak i w przyszłej pracy.

Szukasz dodatkowych źródeł wiedzy?

Jeżeli szczególnie zależy ci na dobrych wynikach na maturze z przedmiotów ścisłych i przyrodniczych, to dobrym źródłem dodatkowych informacji na ten temat jest platforma www.adamedsmartup.pl . Znajdziesz tam przygotowywane przez wykładowców programu ADAMED SmartUP filmy edukacyjne oraz artykuły, które w prosty sposób wyjaśniają złożone zagadnienia z tych przedmiotów - tłumaczą np. czym są choroby prionowe, lub na czym polega elektroforeza. Dzięki tym materiałom poznasz również wiele ciekawostek ze świata nauki - dowiesz się m.in. co dzieje się w mózgu podczas depresji, jak stworzyć plastik z mleka oraz dlaczego liście zmieniają kolor. Platforma jest również zbiorem praktycznych informacji na temat studiów na polskich i zagranicznych uczelniach.

Więcej o: