Matura 2016 z historii - poczet królów polskich [PIASTOWIE]

Matura 2016 z historii może być dla ciebie przepustką do wymarzonych studiów. Wcześniej musisz się jednak wykazać znajomością najważniejszych postaci historycznych. Poczet królów polskich nie powinien mieć przed tobą żadnych tajemnic. Sprawdź, czy wiesz już wszystko o Piastach, a matura 2016 na pewno cię nie zaskoczy!

Matura 2016 z historii - pierwsza dynastia w Polsce. Co musisz wiedzieć?

- Piastowie to dynastia, która panowała w Polsce od ok. 960 do 1370 roku

- na arenie międzynarodowej Piastowie zasłynęli dopiero w 966 roku po przyjęciu chrztu przez Mieszka I

- dynastia jest oczywiście związana z legendarnym Piastem, któremu zawdzięcza swoją nazwę

- pierwsi przedstawiciele: Siemowit, Siemomysł i Lestek władali plemieniem Polan

- za pierwszego oficjalnego władcę Polski z tej dynastii uchodzi Mieszko I

Większość Piastów pozostawiło po sobie kilku synów, jednak trwały podział dynastii nastąpił dopiero w 1138 roku. O jakich postaciach z tej dynastii absolutnie nie możesz zapomnieć?

Matura 2016 z historii - Mieszko I

To historyczny władca polski, uznawany za twórcę naszej państwowości , który zapisał się w kartach historii głównie przez przyjęcie chrztu. Panował w latach ok. 960-992.

Matura 2016 z historii - Bolesław Chrobry

Syn Mieszka I, pierwszy król Polski oraz jako Bolesław IV także książę Czech w latach 1003-1004. Jego koronacja odbyła się w 1025 roku i jest to data, której w żadnym wypadku nie możesz zapomnieć! Chrobry nie panował zbyt długo jako król, ponieważ zmarł w tym samym roku.

Matura 2016 z historii - Mieszko II Lambert

Mniej znany niż Chrobry, choć równie ważny. Został on drugim królem z dynastii Piastów. Prowadził liczne wojny obronne przeciw Niemcom, Czechom i książętom Rusi Kijowskiej. W czasie jego rządów Polska utraciła terytorialne nabytki Bolesława Chrobrego: Milsko, Łużyce, Słowację, Morawy i Grody Czerwieńskie.

Matura 2016 z historii - Bolesław Krzywousty

To kolejna wyjątkowo ważna postać z dynastii Piastów. Krzywousty panował w latach 1102-1138. W kartach historii zapisał się przez walkę z bratem o sukcesję tytułu książęcego, ugruntowanie pozycji Polski nad Bałtykiem oraz przez spisanie tzw. Testamentu Krzywoustego, który zapoczątkował rozbicie dzielnicowe Polski .

Matura 2016 z historii - Władysław Łokietek

Okres jego panowania to lata 1267-1333. Jego koronacja w Krakowie zapoczątkowała tradycję dokonywania koronacji królów polskich na Wawelu. Wiele lat walczył o zjednoczenie Polski i udało mu się osiągnąć sukces. Zdołał zjednoczyć Małopolskę, Wielkopolskę, ziemię sieradzką, łęczycką i Kujawy. W Polsce zakończyły się spory dynastyczne, odzyskała ona nazwę i w końcu występowała jako jedno państwo.

Matura 2016 z historii - Kazimierz Wielki

To, co jako pierwsze powinno przychodzić ci na myśl, to zdanie z "Dziejów" Długosza, iż Kazimierz Wielki "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Za jego rządów Polska bardzo rozwinęła się pod względem gospodarczym, powstawały nowe wsie i miasta. Ujednolicono wówczas prawo oraz wprowadzono nową monetę - srebrny grosz. Polska powiększyła swoje terytorium niemal trzykrotnie i zajęła istotną pozycję w Europie. Kazimierz Wielki był ostatnim władcą z dynastii Piastów.

Więcej o: