- Piastowie to dynastia, która panowała w Polsce od ok. 960 do 1370 roku
- na arenie międzynarodowej Piastowie zasłynęli dopiero w 966 roku po przyjęciu chrztu przez Mieszka I
- dynastia jest oczywiście związana z legendarnym Piastem, któremu zawdzięcza swoją nazwę
- pierwsi przedstawiciele: Siemowit, Siemomysł i Lestek władali plemieniem Polan
- za pierwszego oficjalnego władcę Polski z tej dynastii uchodzi Mieszko I
Większość Piastów pozostawiło po sobie kilku synów, jednak trwały podział dynastii nastąpił dopiero w 1138 roku. O jakich postaciach z tej dynastii absolutnie nie możesz zapomnieć?
To historyczny władca polski, uznawany za twórcę naszej państwowości , który zapisał się w kartach historii głównie przez przyjęcie chrztu. Panował w latach ok. 960-992.
Syn Mieszka I, pierwszy król Polski oraz jako Bolesław IV także książę Czech w latach 1003-1004. Jego koronacja odbyła się w 1025 roku i jest to data, której w żadnym wypadku nie możesz zapomnieć! Chrobry nie panował zbyt długo jako król, ponieważ zmarł w tym samym roku.
Mniej znany niż Chrobry, choć równie ważny. Został on drugim królem z dynastii Piastów. Prowadził liczne wojny obronne przeciw Niemcom, Czechom i książętom Rusi Kijowskiej. W czasie jego rządów Polska utraciła terytorialne nabytki Bolesława Chrobrego: Milsko, Łużyce, Słowację, Morawy i Grody Czerwieńskie.
To kolejna wyjątkowo ważna postać z dynastii Piastów. Krzywousty panował w latach 1102-1138. W kartach historii zapisał się przez walkę z bratem o sukcesję tytułu książęcego, ugruntowanie pozycji Polski nad Bałtykiem oraz przez spisanie tzw. Testamentu Krzywoustego, który zapoczątkował rozbicie dzielnicowe Polski .
Okres jego panowania to lata 1267-1333. Jego koronacja w Krakowie zapoczątkowała tradycję dokonywania koronacji królów polskich na Wawelu. Wiele lat walczył o zjednoczenie Polski i udało mu się osiągnąć sukces. Zdołał zjednoczyć Małopolskę, Wielkopolskę, ziemię sieradzką, łęczycką i Kujawy. W Polsce zakończyły się spory dynastyczne, odzyskała ona nazwę i w końcu występowała jako jedno państwo.
To, co jako pierwsze powinno przychodzić ci na myśl, to zdanie z "Dziejów" Długosza, iż Kazimierz Wielki "zastał Polskę drewnianą, a zostawił murowaną". Za jego rządów Polska bardzo rozwinęła się pod względem gospodarczym, powstawały nowe wsie i miasta. Ujednolicono wówczas prawo oraz wprowadzono nową monetę - srebrny grosz. Polska powiększyła swoje terytorium niemal trzykrotnie i zajęła istotną pozycję w Europie. Kazimierz Wielki był ostatnim władcą z dynastii Piastów.