Egzaminy gimnazjalne z poprzednich lat. Poćwicz przed zbliżającym się egzaminem gimnazjalnym. Sprawdź, jakich błędów się wystrzegać. Zbiór testów gimnazjalnych >>
Zasady i procedury przebiegu egzaminu gimnazjalnego określa CKE. W przepisach jest zasada mówiąca o warunkach, które skutkują unieważnieniem lub przerwaniem egzaminu. Egzamin gimnazjalny zostaje unieważniony w następujących sytuacjach:
- gdy stwierdzono niesamodzielne rozwiązywanie zadań egzaminacyjnych przez ucznia,
- gdy uczeń wniósł do sali egzaminacyjnej urządzenie telekomunikacyjne albo korzystał z niego w sali egzaminacyjnej,
- gdy uczeń zakłócał prawidłowy przebieg pracy z arkuszem egzaminacyjnym w sposób utrudniający pracę pozostałym uczniom.
Jeśli przewodniczący szkolnego zespołu egzaminacyjnego zauważy, że doszło do któregoś z wymienionych wyżej przypadków, ma obowiązek przerwać danemu uczniowi pracę z arkuszem egzaminacyjnym, unieważnia mu odpowiedni zakres/poziom danej części egzaminu i nakazuje opuszczenie sali egzaminacyjnej, co odnotowuje w protokole przeprowadzenia egzaminu.
Dla tych gimnazjalistów, którzy będą musieli powtarzać egzamin, został zaplanowany drugi termin zmagań z zadaniami. Terminarz egzaminu powtórkowego został ustalony przez CKE na następujące dni:
- część humanistyczna - 1 czerwca 2016 r. (środa), w tym:
z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie - godz. 9:00,
z zakresu języka polskiego - godz. 11:00,
- część matematyczno-przyrodnicza - 2 czerwca 2016 r. (czwartek), w tym:
z zakresu przedmiotów przyrodniczych - godz. 9:00,
z zakresu matematyki - godz. 11:00,
- język obcy nowożytny - 3 czerwca 2016 r. (piątek), w tym:
na poziomie podstawowym - godz. 9:00,
na poziomie rozszerzonym - godz. 11:00.
Egzaminy gimnazjalne z poprzednich lat. Poćwicz przed zbliżającym się egzaminem gimnazjalnym. Sprawdź, jakich błędów się wystrzegać. Zbiór testów gimnazjalnych >>
W poprzednich latach doszło już do sytuacji, kiedy egzamin gimnazjalny trzeba było powtarzać. Stało się tak w 2012 roku w Głownie, w województwie łódzkim. Podczas egzaminu złamano zasadę mówiącą o tym, że w zespole pilnującym gimnazjalistów nie mogą się znajdywać nauczyciele przedmiotu, z którego właśnie pisany jest test. W pięciu salach, w których rozwiązywano część matematyczno-przyrodniczą, 125 uczniów pilnowali nauczyciele właśnie tych przedmiotów. Ci gimnazjaliści musieli powtarzać egzamin w drugim terminie. Podobnie było w przypadku 112 uczniów zdających część humanistyczną.
Dwa lata temu groźba powtarzania egzaminu gimnazjalnego zawisła nad uczniami w Damasławsku (woj. wielkopolskie). Tamtejsi gimnazjaliści piszący egzamin językowy z niemieckiego na poziomie rozszerzonym rozpoczęli rozwiązywanie arkuszy pół godziny wcześniej niż w reszcie szkół. Okazało się jednak, że żaden z uczniów nie opuścił sali przed rozpoczęciem egzaminu w innych placówkach, dlatego nie doszło do wycieku testów. W związku z tym CKE nie unieważniła egzaminu.
W zeszłym roku gimnazjaliści najedli się strachu, kiedy pojawiły się informacje mówiące o konieczności powtórzenia egzaminu gimnazjalnego "z powodu nieprawidłowości". Szybko okazało się, że to fałszywa wiadomość, która - rozprzestrzeniając się jak wirus za pośrednictwem mediów społecznościowych - miała wyłudzać od gimnazjalistów ich dane osobowe i pieniądze.
Gimnazjaliści! Nie dajcie się zwieść takim informacjom i nie wpadajcie w panikę.
Każdego dnia po zakończeniu egzaminu gimnazjalnego w serwisie Edulandia.pl będziemy publikować oficjalne arkusze CKE oraz przykładowe odpowiedzi. Gimnazjalisto, zobacz nasze rozwiązania i sprawdź, jak napisałeś egzamin gimnazjalny 2016!
Egzaminy gimnazjalne z poprzednich lat. Poćwicz przed zbliżającym się egzaminem gimnazjalnym. Sprawdź, jakich błędów się wystrzegać. Zbiór testów gimnazjalnych >>