Dobry matematyk potrafi tworzyć i analizować modele w świecie finansów, w przemyśle czy w ubezpieczeniach. Mając doskonałą wiedzę z matematyki możesz więc znaleźć zatrudnienie w sektorze finansowym jako analityk. Niezbędną wiedzę i umiejętności do tego zagwarantują ci studia m.in. na kierunku finanse i rachunkowość.
Ponadto matematyk, który zda egzaminy aktuarialne będzie mógł pracować w firmach ubezpieczeniowych i obliczać ryzyko oraz wartości projektów finansowych.
Jeśli marzysz o karierze ekonomisty, matura rozszerzona z matematyki to oczywista konieczność. Ekonomista musi posiadać umiejętność logicznego myślenia, powinien wnikliwie analizować fakty gospodarcze, rozumieć teorie ekonomiczne i potrafić odnieść je do praktycznych problemów gospodarczych za które jest odpowiedzialny. Tego wszystkiego nauczysz się na kierunku ekonomia.
Studia informatyczne od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, co z pewnością ma związek z faktem, że absolwenci informatyki nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Możliwości rozwoju na tym kierunku jest naprawdę bardzo dużo - wystarczy spojrzeć na bogatą liczbę specjalizacji. Są to m.in. inteligentne systemy przetwarzania danych, programowanie gier, teleinformatyka, grafika i inżynieria audiowizualna.
Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku akademickim 2015/2016 to właśnie informatyka była najchętniej wybieranym kierunkiem studiów. Konkurencja nie śpi!
Obecnie studia techniczne cieszą się bardzo dużą popularnością. Nie gaśnie bowiem zapotrzebowanie na specjalistów po takich kierunkach studiów jak mechatronika, automatyka i robotyka czy budownictwo. Do studiowania tych kierunków warunkiem niezbędnym jest doskonały wynik na maturze z matematyki. Nie wolno jednak lekceważyć fizyki. Na szczęście dla potencjalnych studentów tych kierunków cechą wspólną zarówno dla matematyki jak i dla fizyki jest umiejętność logicznego myślenia. Jeśli zatem marzysz o zostaniu inżynierem zastanów się, czy nie pójść za ciosem i nie zdecydować się pisać matury z fizyki.
Makrokierunek to kierunek studiów na uczelniach wyższych, którego program łączy dwie lub więcej tradycyjnych dyscyplin naukowych lub technicznych, lub który kształci na pierwszych dwóch latach w dziedzinie nauk będących wspólną bazą kilkunastu specjalności, a następnie daje możliwość wyboru jednej z nich jako ostatecznego kierunku dyplomowania.
Wiele makrokierunków bazuje na matematyce. Przykładowe makrokierunki dostępne na polskich uczelniach to bioinformatyka i biologia systemów, ekoenergetyka czy nanotechnologie i nanomateriały.
Dyskutuj o egzaminie maturalnym. Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z egzaminem na facebookowym fanpage'u "Ożeż w maturę" .