Co możesz studiować po maturze z matematyki? [KIERUNKI]

Od paru lat matematyka jest jednym z przedmiotów obowiązkowych na maturze. Ale osoby, które marzą o tym, by swoją przyszłość zawodową związać z tą dziedziną, mają poprzeczkę zawieszoną znacznie wyżej - w tym przypadku niezbędny jest bardzo dobry wynik z matury z matematyki na poziomie rozszerzonym. Jakie kierunki studiów czekają na maturzystów, którzy mogą pochwalić się dobrze zdaną maturą z matematyki?

Matematyka w świecie finansów

Dobry matematyk potrafi tworzyć i analizować modele w świecie finansów, w przemyśle czy w ubezpieczeniach. Mając doskonałą wiedzę z matematyki możesz więc znaleźć zatrudnienie w sektorze finansowym jako analityk. Niezbędną wiedzę i umiejętności do tego zagwarantują ci studia m.in. na kierunku finanse i rachunkowość.

Ponadto matematyk, który zda egzaminy aktuarialne będzie mógł pracować w firmach ubezpieczeniowych i obliczać ryzyko oraz wartości projektów finansowych.

Matematyka a ekonomia

Jeśli marzysz o karierze ekonomisty, matura rozszerzona z matematyki to oczywista konieczność. Ekonomista musi posiadać umiejętność logicznego myślenia, powinien wnikliwie analizować fakty gospodarcze, rozumieć teorie ekonomiczne i potrafić odnieść je do praktycznych problemów gospodarczych za które jest odpowiedzialny. Tego wszystkiego nauczysz się na kierunku ekonomia.

MATURA Z MATEMATYKI 2016: baza arkuszy, przykładowe odpowiedzi, najtrudniejsze pytania. Z nami zdasz na 100%!

Matematyka w małym palcu każdego informatyka

Studia informatyczne od wielu lat cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem, co z pewnością ma związek z faktem, że absolwenci informatyki nie mają problemów ze znalezieniem pracy. Możliwości rozwoju na tym kierunku jest naprawdę bardzo dużo - wystarczy spojrzeć na bogatą liczbę specjalizacji. Są to m.in. inteligentne systemy przetwarzania danych, programowanie gier, teleinformatyka, grafika i inżynieria audiowizualna.

Według danych Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku akademickim 2015/2016 to właśnie informatyka była najchętniej wybieranym kierunkiem studiów. Konkurencja nie śpi!

Matematyka + fizyka = otwarta droga na kierunki techniczne

Obecnie studia techniczne cieszą się bardzo dużą popularnością. Nie gaśnie bowiem zapotrzebowanie na specjalistów po takich kierunkach studiów jak mechatronika, automatyka i robotyka czy budownictwo. Do studiowania tych kierunków warunkiem niezbędnym jest doskonały wynik na maturze z matematyki. Nie wolno jednak lekceważyć fizyki. Na szczęście dla potencjalnych studentów tych kierunków cechą wspólną zarówno dla matematyki jak i dla fizyki jest umiejętność logicznego myślenia. Jeśli zatem marzysz o zostaniu inżynierem zastanów się, czy nie pójść za ciosem i nie zdecydować się pisać matury z fizyki.

A może makrokierunek?

Makrokierunek to kierunek studiów na uczelniach wyższych, którego program łączy dwie lub więcej tradycyjnych dyscyplin naukowych lub technicznych, lub który kształci na pierwszych dwóch latach w dziedzinie nauk będących wspólną bazą kilkunastu specjalności, a następnie daje możliwość wyboru jednej z nich jako ostatecznego kierunku dyplomowania.

Wiele makrokierunków bazuje na matematyce. Przykładowe makrokierunki dostępne na polskich uczelniach to bioinformatyka i biologia systemów, ekoenergetyka czy nanotechnologie i nanomateriały.

Dyskutuj o egzaminie maturalnym. Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z egzaminem na facebookowym fanpage'u "Ożeż w maturę" .

Więcej o: