Matura 2016 z matematyki. Najczęściej popełniane błędy i najtrudniejsze zadania

Matura 2016 z matematyki to egzamin, z którym muszą zmierzyć się wszyscy maturzyści. W zeszłym roku przystąpiło do niego prawie 178 tys. uczniów, a średni wynik wyniósł 55 proc., czyli aż o 11 proc. mniej niż z języka polskiego. Jakie zadania sprawiły uczniom najwięcej problemów? Sprawdź, które zagadnienia wymagają najwięcej uwagi!

1.Nieumiejętność odczytania z wykresu własności funkcji.

Fot. CKE

To pozornie łatwe zadanie zamknięte okazało się zbyt skomplikowane dla prawie 80 proc. maturzystów! Funkcje to jedne z najbardziej problematycznych zagadnień na egzaminie.

2. Problem z wyrażeniami algebraicznymi

Fot. CKE

To zadanie wymagało zastosowania doskonale znanego uczniom wzoru skróconego mnożenia. Niestety, na ubiegłorocznej maturze rozwiązało je tylko 18 proc. zdających!

3. Modelowanie matematyczne

Fot. CKE

Najwięcej problemów wciąż sprawiają zadania, które znajdują się na końcu, czyli te najbardziej rozbudowane i wymagające dłuższych obliczeń. Powyższe polecenie wymagało umiejętności rozwiązywania zadań osadzonych w kontekście praktycznym prowadzących do równań kwadratowych. Trudno w to uwierzyć, ale poradziło sobie z nim zaledwie 13 proc. egzaminowanych!

4. Geometria

Fot. CKE

Geometria to jedna z najbardziej znienawidzonych dziedzin matematyki. Potwierdza to niski odsetek prawidłowych rozwiązań geometrycznych zadań na maturze. Z tym poleceniem poradziło sobie tylko 22 proc. uczniów!

5. Dowody algebraiczne

Fot. CKE

Przeprowadzanie dowodów algebraicznych jest dla maturzystów prawdziwym koszmarem. To zadanie wymagało przeprowadzenia dowodu z zastosowaniem wzorów skróconego mnożenia i stało się niestety niechlubnym rekordzistą matury z 2014 roku. Poprawne rozwiązanie wskazało tylko 8 proc. maturzystów!

Więcej o: