Matura z matematyki 2016 - wzory, o których musisz pamiętać!

Matura z matematyki 2016 odbędzie już 6 maja. Według licealistów jest to jeden z najtrudniejszych egzaminów. Możesz być pewny, że do rozwiązania większości zadań będziesz musiał wykorzystać wzory matematyczne. Czy w czasie egzaminu można korzystać z listy wzorów?

Matura z matematyki 2016 - najważniejsze informacje

Egzamin na poziomie podstawowym rozpocznie się 6 maja o godzinie 9:00. Ci, którzy zdecydowali się pisać także rozszerzenie, zmierzą się z nim 9 maja o 9:00. Pamiętaj, że musisz mieć ze sobą dowód osobisty oraz długopis z czarnym wkładem. Możesz zabrać także linijkę, cyrkiel i kalkulator z podstawowymi funkcjami.

Matura z matematyki 2016 - lista wzorów

Prawdą jest, że maturzyści otrzymują na egzaminie kartę wzorów przygotowaną przez CKE. Jest ona jednak stosunkowo długa i znalezienie na niej odpowiedniego wzoru zabiera sporo czasu, który można by było przeznaczyć na rozwiązywanie zadań. Poza tym powinieneś mieć na uwadze, że same wzory w niczym ci nie pomogą, jeżeli nie będziesz potrafił ich zastosować. Warto zatem postarać się zapamiętać wzory podczas rozwiązywania przykładowych zadań, a listę CKE traktować jako wyjście awaryjne.

Matura z matematyki 2016 - najważniejsze wzory

Wśród zadań zazwyczaj pojawia się polecenie dotyczące wartości bezwzględnej, czyli odległości liczby rzeczywistej od zera. Zapamiętaj, że odległość ta nie może być ujemna! Fot. CKE

Na tym etapie edukacji powinieneś bez problemu radzić sobie także z pierwiastkami i potęgami:

Fot. CKE

Koniecznie poćwicz zastosowanie wzorów skróconego mnożenia:

Fot. CKE

Jeżeli zależy ci na dobrym wyniku, nie możesz zapomnieć o funkcji kwadratowej:

Fot. CKE

Więcej o: