Termin części humanistycznej ustalono na 18 kwietnia. O 9:00 uczniowie zaczną pisać test z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie, a o 11:00 zmierzą się z językiem polskim.
Egzamin gimnazjalny sprawdza wiadomości i umiejętności, które zgodnie z podstawą programową kształcenia ogólnego, uczeń na tym etapie edukacji powinien już posiadać. Ma on formę pisemną, a przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Sprawdź, czy dostatecznie dobrze opanowałeś materiał z części humanistycznej!
Możesz być pewny, że na części z języka polskiego nie zabraknie poleceń sprawdzających umiejętność analizy i interpretacji tekstów kultury.
Fot. CKE
Fot. CKE
Ostatnie zadanie na egzaminie zawsze sprawdza umiejętność tworzenia tekstu własnego. Komisja oceni między innymi, czy twoja świadomość językowa jest na odpowiednim poziomie, czy stosujesz właściwe zasady organizacji tekstu oraz czy znasz obowiązujące zasady ortograficzne i interpunkcyjne.
Fot. CKE
Fot. CKE
W części sprawdzającej wiadomości z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie także nie zabraknie zadań dotyczących analizy i interpretacji tekstu:
Fot. CKE
Wiele zadań odnosi się także do chronologii historycznej:
Fot. CKE
Jeżeli chcesz dobrze poradzić sobie z pytaniami z zakresu wiedzy o społeczeństwie, powinieneś znać podstawy ustroju RP:
Fot. CKE
Bardzo często pojawiają się także pytania dotyczące demokracji:
Fot. CKE
Dyskutuj o egzaminie gimnazjalnym. Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z egzaminem na facebookowym fanpage'u "Gimnazjalipsa".