Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie rozpoczęły się dokładnie 120 lat temu! [GOOGLE DOODLE]

Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie miały miejsce w roku 1896, w Atenach. Igrzyska zostały wznowione z inicjatywy Pierre'a de Coubertina, pomysłodawcy idei nowożytnej idei olimpijskiej. Starożytne igrzyska trwały do 394 roku n.e. Dlaczego zostały zlikwidowane i jak wyglądają nowożytne igrzyska olimpijskie?

Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Powrót do tradycji

Pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie rozpoczęły się 6 kwietnia 1896 roku, a zakończyły się 15 kwietnia. Uroczystego otwarcia imprezy dokonał król Grecji Jerzy. Na gospodarza igrzysk wybrano Ateny. Stało się tak podczas kongresu zorganizowanego w czerwcu 1894 roku w Paryżu przez francuskiego historyka i pedagoga Pierre'a de Coubertina, pomysłodawcy nowożytnej idei olimpijskiej. Na tym samym kongresie utworzono również Międzynarodowy Komitet Olimpijski, którego pierwszym przewodniczącym został Grek Dimitrios Wikielas.

Podczas ceremonii otwarcia pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich na stadionie Panathinaiko zebrało się około 80 tys. ludzi. W igrzyskach uczestniczyło 245 zawodników z 14 reprezentacji, jednak zarówno liczba uczestników jak i liczba krajów jest sporna.

Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie. Dlaczego w starożytności zaprzestano igrzysk?

Antyczne igrzyska olimpijskie trwały do 394 roku n.e. W tym roku cesarz Teodozjusz Wielki zakazał ich ze względu na ich pogański charakter. W pierwszym dniu igrzysk zawodnicy uczestniczyli w obrzędach ku czci Zeusa, a trzeciego dnia zawodów składano mu ofiary ze 150 wołów.

Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie. W jakich dyscyplinach rywalizowano?

Na spotkaniu w Atenach organizatorzy igrzysk ustalili listę dyscyplin sportowych, w których możliwe było zorganizowanie zawodów amatorskich.

Na liście znalazły się następujące dyscypliny:

- lekkoatletyka: biegi, bieg maratoński

- gimnastyka: ćwiczenia indywidualne i grupowe

- szermierka: floret, szabla, szpada

- sporty wodne: żeglarstwo, wioślarstwo, pływanie

- kolarstwo: sprint, jazda na długim dystansie

- jazda konna: konkurs konia wierzchowego

- "gry atletyczne": tenis (na kortach trawiastych), krykiet

W programie igrzysk ostatecznie znalazło się podnoszenie ciężarów oraz zapasy. Zabrakło jednak boksu, który uznano za dyscyplinę "nieszlachetną". W oficjalnym programie pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich znalazło się także bardzo popularne kolarstwo.

Pierwsze nowożytne Igrzyska Olimpijskie - dziś 120. rocznica! Zobacz Google Doodle

O 120. rocznicy zorganizowania pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich przypomina dziś wyszukiwarka Google. Z tej okazji w ramach Google Doodle przygotowała specjalną grafikę, która przypomina wszystkim użytkownikom o tym wyjątkowym wydarzeniu.

embed

Fot. Google

Więcej o: