Starożytność, nazywana też antykiem, to okres w dziejach Bliskiego Wschodu, Europy i Afryki Północnej od powstania pierwszych cywilizacji aż do upadku Cesarstwa Rzymskiego.
4000 r. p.n.e. - Wynalezienie pisma
776 r. p.n.e. - Pierwsze Igrzyska Olimpijskie w Grecji
753 r. p.n.e. - Powstanie Rzymu: istnieje wiele wersji mitu na ten temat. Najbardziej spopularyzowana głosi, że Rzym został założony przez Romulusa.
490 r. p.n.e. - Bitwa pod Maratonem: była to najważniejsza bitwa podczas pierwszej wielkiej inwazji Persów na Grecję.
480 r. p.n.e. - Bitwa pod Termopilami: było to starcie wojsk perskim i greckich, które zapisało się w historii jako symbol poświęcenia życia na polu bitwy.
44. r. p.n.e. - Zabójstwo Juliusza Cezara: zadano mu 23 ciosy sztyletami. Ostatni, który okazał się śmiertelny, wymierzył mu Brutus, którego Cezar uważał za przyjaciela.
476 r. - Upadek Cesarstwa Rzymskiego: większość historyków twierdzi, że proces upadku zaczął się już w na początku III wieku, ale jego ostateczny upadek nastąpił po zdetronizowaniu cesarza Romulusa Augustulusa.
To okres trwający od upadku Cesarstwa Rzymskiego do odkrycia Ameryki przez Krzysztofa Kolumba. Czasem można też spotkać inne daty graniczne - wynalezienie druku w 1450 roku lub upadek Konstantynopola w 1453.
843 r. - Traktat w Verdun: podzielił on państwo Karola Wielkiego między synów Ludwika I Pobożnego. Podział ten stworzył podwaliny powstałych w przyszłości Francji i Niemiec.
966 r. - Chrzest Polski: przyjęcie chrztu przez Mieszka I zapoczątkowało proces chrystianizacji ziem polskich.
1000 r. - Zjazd Gnieźnieński - była to pielgrzymka cesarza Ottona III do grobu św. Wojciecha, która miała na celu uzyskanie przychylności księcia Bolesława.
1025 r. - Koronacja Bolesława Chrobrego: pierwsza koronacja królewska w historii Polski, która stworzyła tradycję niezależnego, suwerennego państwa polskiego.
1138 r. - Rozbicie dzielnicowe: okres trwający umownie aż do koronacji Władysława Łokietka w 1320 roku. Rozdrobnienie Polski na małe, w dużej mierze niezależne władztwa terytorialne doprowadziło do osłabienia władzy książąt oraz wzrostu wpływu elit społecznych.
1226 r. - Sprowadzenie Krzyżaków do Polski przez ks. Konrada Mazowieckiego: poskutkowało to powstaniem silnego ośrodka kultury Niemieckiej nad wschodnim Bałtykiem oraz sprowokowało liczne konflikty polsko-krzyżackie.
1320 r. - Koronacja Władysława Łokietka: to wydarzenie przywróciło tytuł Królestwa Polskiego i oznaczało powrót zjednoczonej Polski.
1364 r. - Założenie Akademii Krakowskiej (Uniwersytet Jagielloński): to właśnie wtedy powstała najstarsza polska uczelnia i jeden z najstarszych uniwersytetów na świecie.
1410 r. - Bitwa pod Grunwaldem: zapisała się w historii jako jedna z największych bitew w średniowiecznej Europie. Zakończyła się zwycięstwem wojsk polsko-litewskich nad krzyżakami.
1492 r. - Odkrycie Ameryki przez Krzysztofa Kolumba
1493 r. - Pierwsze w Polsce zwołanie sejmu walnego: to wydarzenie, które zapoczątkowało tworzenie nowej formy ustrojowej w Polsce, tzw. Demokracji szlacheckiej.
1505 r. - Nihil Novi: konstytuacja sejmowa, która ograniczyła kompetencje prawodawcze monarchy.
1525 r. - Hołd pruski: konsekwencją zawarcia tego aktu przez Zygmunta I Starego było przekształcenie Prusów Zakonnych w Księstwo Pruskie.
1655 r. - Potop szwedzki: najazd Szwecji na Rzeczpospolitą. Szwedzi zostali wyparci, jednak zostawili po sobie ogromne zniszczenia materialne.
1717 r. - Sejm niemy: ugoda szlachty Rzeczpospolitej z Augustem II zawarta za pośrednictwem cara Rosji Piotra I. "Niemy" z powodu niedopuszczenia posłów do głosu w obawie przed zerwaniem obrad.
1772 r. - Pierwszy rozbiór Polski
1773 r. - Powołanie Komisji Edukacji Narodowej: ministerstwo dokonało reformy oświaty, która zaowocowała wychowaniem warstwy wykształconych obywateli.
3 maja 1791 roku - Uchwalenie Konstytucji Rzeczypospolitej: wprowadziła ona w Polsce monarchię konstytucyjną.
1793 r. - II rozbiór Polski
1795 r. - III rozbiór Polski
1807 r. - Utworzenie Księstwa Warszawskiego: namiastka państwa polskiego. Formalnie wolne, a w rzeczywistości podporządkowane napoleońskiej Francji.
1814-1815 r. - Kongres wiedeński: międzynarodowa konferencja zwołana w celu wypracowania nowych zasad ładu kontynentalnego.
1830 r. - Powstanie listopadowe: polskie powstanie przeciwko Rosji, zakończyło się upadkiem.
1848 r. - Wiosna Ludów: seria zrywów narodowych w Europie. Można wyodrębnić ich trzy główne nurty: społeczny, ustrojowy i narodowy.
1863 r. - Powstanie styczniowe: polski zryw narodowy będący odpowiedzią na narastający rosyjski terror.
1914 r. - Wybuch I wojny światowej
To tylko umowna data zakończenia nowożytności i rozpoczęcia nowej epoki . Badacze przyjmują też inne daty graniczne: 1789 (rewolucja francuska), 1815 (kongres wiedeński), 1848 (Wiosna Ludów) lub 1795 (trzeci rozbiór Polski).
11.11.1918 r. - Odzyskanie niepodległości, przejęcia dowództwa nad wojskami przez Józefa Piłsudskiego.
1920 r. - Bitwa Warszawska ("Cud nad Wisłą"): pozwoliła zachować Polsce niepodległość
01.09.1939 r. - Agresja hitlerowskich Niemiec na Polskę, początek II wojny światowej
1944 r. - Powstanie Warszawskie: zryw przeciwko wojskom niemieckim okupującym Warszawę, zorganizowany przez Armię Krajową.
Luty 1945 r. - Konferencja Państw w Jałcie: spotkanie tzw. Wielkiej Trójki, decyzja o przesunięciu powojenny granic Polski.
Maj 1945 r. - Koniec II wojny światowej w Europie
1989 r. - Okrągły Stół: wydarzenia, które zapoczątkowały zmiany ustrojowe Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.
1999 r. - Przystąpienie Polski do NATO
2004 r. - Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej