Matura z matematyki 2016 coraz bliżej. Powtarzasz materiał? Sprawdź, jak poszło maturzystom w zeszłym roku [ZADANIA, WYNIKI, OPINIE]

Matura z matematyki 2016 odbędzie się w dwóch terminach. Egzamin z matematyki na poziomie podstawowym maturzyści napiszą 5 maja. Maturę z matematyki na poziomie rozszerzonym - 9 maja. Tegoroczni maturzyści mają jeszcze miesiąc, żeby powtórzyć materiał i poćwiczyć przed maturą. A jakie zadania pojawiły się na maturze z matematyki w zeszłym roku? Poznaj wyniki i opinie zeszłorocznych maturzystów.

Matura z matematyki. Poziom podstawowy. WYNIKI z zeszłego roku

Według sprawozdania CKE w roku 2015 do matury z matematyki na poziomie podstawowym przystąpiło 177 666 zdających. Rozwiązywali arkusz egzaminacyjny składający się z 25 zadań zamkniętych wyboru wielokrotnego oraz 9 zadań otwartych. Na rozwiązanie zadań mieli 170 minut.

Jak podaje CKE, średni wynik uzyskany na poziomie podstawowym matury z matematyki wyniósł 55 proc. Ten egzamin zdało 82 proc. maturzystów.

Matura z matematyki. Najłatwiejsze i najtrudniejsze zadania, poziom podstawowy

Na maturze z matematyki na poziomie podstawowym zdającym najlepiej poszło zadanie nr 24, zawierające elementy statystyki opisowej. Poziom wykonania tego zadania wyniósł 89 proc.

embed

Fot. CKE

Najtrudniejszym zadaniem w tym arkuszu okazało się polecenie nr 27, z zakresu wyrażeń algebraicznych. Poziom wykonania tego zadania wyniósł zaledwie 18 proc.!

embed

Fot. CKE

Matura z matematyki na Twitterze. Jakie były wrażenia po podstawie?

Po maturze z matematyki na poziomie podstawowym wrażenia zdających były raczej mieszane. Sporo maturzystów uważało, że egzamin był raczej prosty, ale pojawiły się także głosy przeciwne.

Matura z matematyki w zeszłym roku. WYNIKI z poziomu rozszerzonego

Według sprawozdania CKE w roku 2015 do matury z matematyki na poziomie rozszerzonym przystąpiło 49 618 zdających. Rozwiązywali arkusz egzaminacyjny składający się z 5 zadań zamkniętych wyboru wielokrotnego oraz 11 zadań otwartych. Na rozwiązanie zadań mieli 180 minut.

Jak podaje CKE, średni wynik uzyskany na poziomie podstawowym matury z matematyki wyniósł 41 proc.

Matura z matematyki - najłatwiejsze i najtrudniejsze pytania na poziomie rozszerzonym

Na maturze z matematyki na poziomie rozszerzonym zdającym najlepiej poszło zadanie nr 1, bazujące na liczbach rzeczywistych. Poziom wykonania tego zadania wyniósł 98 proc.

Fot. CKE

Najtrudniejszym zadaniem w tym arkuszu okazało się polecenie nr 15, z dziedziny ciągów. Poziom wykonania tego zadania wyniósł zaledwie 19 proc.!

embed

Fot. CKE

Matematyka wg Twitterowiczów - wrażenia po poziomie rozszerzonym

Po maturze z matematyki na poziomie rozszerzonym maturzyści raczej nie byli zadowoleni z przebiegu tego egzaminu. Pojawiły się opinie, że nie obejdzie się bez matury poprawkowej.