Matura 2016 z języka polskiego. Jaka LEKTURA pojawi się na maturze 2016? Tematy wypracowań - zobacz [PRZECIEKI]

Matura 2016 z języka polskiego odbędzie się już 4 maja. Największą liczbę punktów w arkuszu z tego przedmiotu zdający mogą zdobyć z wypracowania, które należy napisać w oparciu o znajomość danej lektury. Jak zawsze maturzyści spekulują na temat tego, jaka lektura pojawi się na maturze. Sprawdzamy, jakie tytuły pojawiały się najczęściej w poprzednich latach i jaka lektura może pojawić się na maturze 2016 z języka polskiego.

Matura z polskiego. Króluje "Lalka" Bolesława Prusa

Niekwestionowanym liderem jeśli chodzi o lekturę, która najczęściej pojawiała się na maturze z polskiego od roku 2007 jest "Lalka", powieść pozytywistyczna autorstwa Bolesława Prusa. Ostatnio mieli z nią do czynienia zeszłoroczni maturzyści - fragment utworu pojawił się w arkuszu na poziomie podstawowym na maturze w nowej formule.

Od roku szkolnego 2006/2007 "Lalka" pojawiała się na egzaminie maturalnym (majowym i próbnym) w sumie aż siedem razy, z czego cztery razy (w roku 2008, 2010, 2012 i 2015) na maturze majowej.

Matura z języka polskiego. "Chłopi" na maturze próbnej, w maju - niekoniecznie

Od roku 2007 "Chłopi" pojawili się na maturze pięciokrotnie. Jednak tylko raz - w roku 2009 - na prawdziwej, majowej maturze (na poziomie podstawowym). Przy pozostałych czterech razach maturzyści spotykali się z tą lekturą tylko na maturach próbnych: z Operonem (2012, 2011, 2009) i z CKE (2009).

Matura z polskiego 2016. Jeśli "Dziady", to część III

Od roku 2007 "Dziady" Adama Mickiewicza pojawiły się na maturze czterokrotnie. Jednak w przeciwieństwie do "Chłopów" w tym przypadku aż trzykrotnie było to na maturze w maju. Stało się tak w roku 2015, 2012 i 2007 (za każdym razem na poziomie podstawowym). Temat wypracowania zawsze dotyczył części III dramatu.

Baza lektur maturalnych na Edulandia.pl: streszczenia, fabuła, charakterystyka bohaterów. Powtórz z nami do matury z polskiego!

Matura z polskiego. Co z "Weselem"?

W przypadku "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego lektura ta częściej pojawiała się na egzaminach próbnych, niż na maturze majowej. Stało się tak tylko w roku 2014 - "Wesele" pojawiło się w arkuszu na poziomie podstawowym. Poza tym trzykrotnie dramat ten był tematem wypracowania na maturze próbnej - w roku 2011, 2010 i 2008.

Matura z języka polskiego. "Granica", "Przedwiośnie", "Pan Tadeusz"

Każda z tych lektur od roku 2007 pojawiła się na maturze dwukrotnie. W przypadku "Granicy" Zofii Nałkowskiej były to lata 2007 i 2011, a w przypadku "Przedwiośnia" Stefana Żeromskiego - 2007 i 2012. "Pan Tadeusz" pojawił się na maturze w roku 2009 na poziomie podstawowym. Z kolei w 2007 roku znajomość tej lektury (jako nawiązanie) była kluczowa przy omówieniu wiersza "Dwanaście stacji" Tomasza Różyckiego w maturze na poziomie rozszerzonym.

Matura z języka polskiego. A może wiersz?

Należy jednak pamiętać, że matura z polskiego to nie tylko powieści wchodzące w kanon literatury polskiej. Na maturze zdający bardzo często mają do czynienia także z wierszami. Dzieje się tak głównie w przypadku arkusza na poziomie rozszerzonym. Od roku 2007 na maturze z polskiego pojawiły się m.in. takie utwory jak:

- "Oda do młodości" Adama Mickiewicza

- "Któż nam powróci" Kazimierza Przerwy-Tetmajera

- "Mazowsze" Krzysztofa Kamila Baczyńskiego

Dyskutuj o egzaminie maturalnym. Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z egzaminem na facebookowym fanpage'u "Ożeż w maturę" .

Jaka lektura Twoim zdaniem pojawi się na maturze 2016?
Więcej o: