Chociaż w mediach nieustannie pojawia się dyskusja na temat wartości dyplomu ukończenia studiów, bez niego naprawdę trudno jest myśleć o dobrej pracy w przyszłości. Wykształcone osoby szybciej znajdują zajęcie, a wskaźnik bezrobocia w tej grupie jest jednym z niższych. Dla większości młodych ludzi wybór kierunku studiów wiąże się z wyborem przyszłej pracy. Na co warto zwrócić uwagę, podejmując tak ważną decyzję?
Młodzi ludzie nie zawsze są w stanie sprecyzować, co chcieliby robić w życiu. Warto wówczas sprawdzić potrzeby rynku. Może coś pokryje się z naszymi pasjami, otwierając jednocześnie ścieżkę zawodowej kariery.
Od kilku lat wzrasta liczba osób studiujących informatykę i kierunki techniczne. Nieustanny rozwój technologii sprawia, że potrzebnych jest coraz więcej specjalistów z tej branży. Rosnącą popularnością cieszą się również studia o profilu inżynierskim - automatyka i robotyka, budownictwo i budowa maszyn.
- Od zawsze wiedziałam, że swoją przyszłość zwiążę z chemią - mówi Monika, studentka I roku inżynierii chemicznej na Uniwersytecie Wrocławskim. - Kiedy zaczęłam studia wydawało mi się, że dam radę. Pokonała mnie fizyka i brak systematyczności. Okazało się, że studia są trudniejsze niż sądziłam. Nie poddałam się jednak i zaczęłam ten sam kierunek jeszcze raz.
Licealiści dostrzegli, że debiut na rynku pracy jest nieco trudniejszy po ukończeniu kierunków humanistycznych, co przełożyło się na spadek chętnych na kierunki takie jak pedagogika czy socjologia. Na brak zainteresowanych nie narzeka natomiast prawo i zarządzanie.
Dane te potwierdza raport MniSW wskazujący najpopularniejsze kierunki studiów na studiach stacjonarnych pierwszego stopnia i jednolitych studiach magisterskich według ogólnej liczby zgłoszeń kandydatów (powyżej 10 tys.) na rok akademicki 2015/2016:
1. Informatyka (35137)
2. Prawo (22130)
3. Zarządzanie (20499)
4. Psychologia (16799)
5. Automatyka i robotyka (16648)
6. Ekonomia (15649)
7. Budownictwo (15556)
8. Finanse i rachunkowość (14873)
9. Mechanika i budowa maszyn (14778)
10. Pedagogika (13137)
11. Zarządzanie i inżynieria produkcji (12927)
12. Administracja (11180)
13. Kierunek lekarski (uczelnie MNiSW) (10427)
Nie oszukujmy się. Prawdopodobnie nie zostaniesz doskonałym lekarzem, jeżeli odwracasz głowę na widok krwi. Ciężko będzie ci skończyć matematykę, jeśli nigdy nie potrafiłeś jej zrozumieć. Przykłady można mnożyć. Prestiż zawodu i oczekiwania otoczenia nie zawsze idą w parze z tym, czego możemy i chcemy dokonać. Należy wziąć pod uwagę kompetencje społeczne danej osoby, ponieważ są to cechy, których bardzo ciężko jest się nauczyć i raczej trudno je zmienić. Najczęściej są one bowiem wrodzone lub nabyte i utrwalone w procesie socjalizacji. Wiążą się ze stopniem otwartości na drugiego człowieka, poziomem wrażliwości społecznej, empatią, umiejętnościami negocjacyjnymi, zdolnościami komunikacyjnymi, czy asertywnością.
- Kończąc liceum nie do końca wiedziałem, co chcę w życiu robić. Znajomi i rodzina odradzali mi typowo humanistyczno-społeczne kierunki. Wybrałem germanistykę. Lubiłem niemiecki, całkiem sprawnie się nim posługiwałem. Ze studiów filologicznych uciekłem po trzech miesiącach. Czytanie archaicznych lektur, przerabianie reguł gramatycznych, których nikt nie używa, ogromna ilość materiału, w dużej mierze bezużytecznego, skutecznie mnie zniechęciły. Nie widziałem się ani w roli nauczyciela, ani tłumacza, ani znawcy niemieckiej kultury. Obecnie jestem na trzecim roku dziennikarstwa. Dobrze czuję się na zajęciach, mam czas na realizację innych zainteresowań, a języków obcych używam w pracy - mówi Michał, student Uniwersytetu Śląskiego.
Warto zatem wyobrazić sobie siebie za 10-15 lat. Jeżeli masz problem z taką wizualizacją, wybierz się do biura karier. Takie punkty działają niemal przy każdej uczelni wyższej. Specjalnie wyszkoleni doradcy prawdopodobnie zrobią ci testy predyspozycji zawodowych, określą kompetencje społeczne i pomogą w wyborze ścieżki kariery. Wyniki takich badań mogą ci znacznie ułatwić wybór studiów.
Wszystkie informacje znajdziesz na stronach internetowych szkół wyższych, gdzie opisane są poszczególne kierunki, efekty kształcenia, sylwetki wykładowców. Możesz się także wybrać na dni otwarte kierowane właśnie do przyszłych studentów. Warto zwrócić uwagę na rankingi. Absolwenci uniwersytetów zajmujących wysokie pozycje często mają większe szanse, szukając pracy. Na forach bez problemu znajdziesz opinie dotychczasowych studentów. Nie zapomnij spojrzeć na oferowane zajęcia dodatkowe, działalność kół naukowych, czy dostępne formy integracji. W końcu studia to nie tylko nauka.
Nie bez znaczenia jest zainteresowanie tym, co dzieje się na rynku pracy. Należy jednak pamiętać, że jest on chwiejny. Dużo osób wybiera studia, które w danym momencie są bardzo modne. Niestety później okazuje się, że kończy je za dużo osób, a na rynku wcale nie potrzeba aż tylu specjalistów z danej branży. Nie wolno się też ograniczać i zamykać na możliwości rozwoju. Dzięki szerokiej ofercie studiów podyplomowych i rozmaitych szkoleń można się nieustannie dokształcać. Warto dążyć do tego, by ukończyć studia, które realizują nasze pasje i znaleźć pracę, która daje satysfakcję.