Rok przestępny 2016. Dziś 29 lutego - to zdarza się raz na cztery lata!

Rok przestępny przypada raz na cztery lata. Także rok 2016 jest rokiem przestępnym, o czym przypomina dziś Google Doodle. Świadczy o tym też dzisiejsza data - 29 lutego, czyli dodatkowy dzień w roku przestępnym. Dlaczego obchodzimy rok przestępny i dlaczego dodatkowy dzień przypada zawsze na luty?

Rok przestępny - co to znaczy?

Rok przestępny to taki rok kalendarzowy, który ma 366 dni zamiast 365. Występuje w kalendarzach o rachubie opartej na obiegu Ziemi dookoła Słońca lub o rachubie kombinowanej (Księżyc i Słońce). Wprowadzenie roku przestępnego ma na celu umożliwienie dopasowania roku kalendarzowego do roku zwrotnikowego.

Rok przestępny według różnych kalendarzy

W kalendarzu gregoriańskim, który obowiązuje m.in. w Polsce, dodatkowy dzień w roku przestępnym występuje w lutym, który ma wtedy 29 zamiast 28 dni. Dodatkowym dniem tradycyjnie nie jest jednak 29 lutego, ale dzień dodawany między 23 a 24 lutego. Dodanie tego dnia powoduje przesunięcie obchodzonych w Kościele katolickim wspomnień świętych w okresie 24-28 lutego na następny dzień.

W kalendarzu żydowskim rokiem przestępnym jest rok, który ma dodatkowy, trzynasty miesiąc, dodawany co 3 (rzadziej co 2) lata w celu zrównania cyklu słonecznego z księżycowym.

Rok przestępny - będzie pechowy?

Mówi się, że rok przestępny jest pechowy. Według ludowych wierzeń w latach przestępnych nie wskazane są przeprowadzki, budowa domów i zawieranie małżeństw. Rok przestępny podobno przynosi nieuleczalne choroby, problemy finansowe i konflikty militarne. Natomiast sam dzień 29 lutego uważany jest za bardziej pechowy niż piątek 13.

Rok przestępny - zobacz animację Google Doodle!

O roku przestępnym w ten wyjątkowy, bo przypadający raz na cztery lata dzień 29 lutego, Google przypomina nam specjalnym doodlem. Tym razem jest to animacja, której bohaterami są trzy króliki.

embed

Fot. Google

embed

Fot. Google

embed

Fot. Google