Dzień Języka Ojczystego w WSPiA

I Dyktando Rzeszowskie, konkurs krasomówczy, spektakl pt. Bajki nie tylko dla dzieci oraz wykład otwarty pt. ?Mój Ci on, czyli wypraszanie od kary śmierci. Sienkiewicz a rzeczywistość historyczno-prawna? to główne atrakcje Dnia Języka Ojczystego w WSPiA. Impreza odbędzie się w środę 2 marca 2016 r. w rzeszowskim kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji.

Wyższa Szkoła Prawa i Administracji już od kilku lat, jako jedna z niewielu instytucji w Rzeszowie organizuje, z okazji Dnia Języka Ojczystego, otwarte dyktanda z języka polskiego. Co roku uczestniczy w nich około 200 osób m.in. studenci, pracownicy Uczelni, mieszkańcy Rzeszowa, a także dziennikarze.

Do tej pory zmierzyli się m.in. z tekstami pt. "Z rozmyślań o prozie współczesnej" oraz "Utyskiwania sfrustrowanego zwisowca".

W tym roku Uczelnia chcąc rozszerzyć działalność kulturotwórczą, w ramach Dnia Języka Ojczystego organizuje "I Dyktando Rzeszowskie". Do udziału w zmaganiach z ortografią i interpunkcją, zaproszone zostaną: Władze wojewódzkie i miejskie, znane osoby związane z Rzeszowem, przedstawiciele mediów oraz mieszkańcy miasta, studenci oraz uczniowie szkół ponadgimnazjalnych.

Formuła przedsięwzięcia jest jednak otwarta i udział w Dyktandzie może zgłosić każda zainteresowana osoba. Będzie to doskonały sposób przypomnienia zasad i sprawdzenia swojej wiedzy z ortografii i interpunkcji. Dyktando rozpocznie się o godzinie 13:30 w Auli WSPiA. Dla najlepszych przewidziano nagrody oraz tytuł Rzeszowskiego Mistrza Ortografii.

Aby zgłosić swój udział w I Dyktandzie Rzeszowskim wystarczy wysłać maila na adres dyktando@wspia.eu .

W treści należy podać: imię, nazwisko oraz numer telefonu. I Dyktando Rzeszowskie to nie jedyna atrakcja Dnia Języka Ojczystego w WSPiA. O godzinie 11:00 w Uczelni odbędzie się Konkurs krasomówczy dla studentów prawa i słuchaczy Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa.

Godzinę później zobaczyć będzie można spektakl pt. "Bajki nie tylko dla dzieci" - w wykonaniu wykładowców, studentów WSPiA oraz słuchaczy Podkarpackiej Dziecięcej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa. Będzie to prezentacja połączona z czytaniem Bajek Ignacego Krasickiego. O godzinie 13:00 zapraszamy na wykład otwarty prof. Katarzyny Kaczmarczyk-Kłak (wykładowcy WSPiA) pt. "Mój Ci on, czyli wypraszanie od kary śmierci. Sienkiewicz a rzeczywistość historyczno-prawna".

Dzień Języka Ojczystego połączony z I Dyktandem Rzeszowskim odbędzie się w środę 2 marca 2016 r. w rzeszowskim kampusie Wyższej Szkoły Prawa i Administracji. Dzień Języka Ojczystego w WSPiA organizowany jest pod patronatem Prezydenta Miasta Rzeszowa, Kuratorium Oświaty, Polskiego Radia Rzeszów oraz TVP 3 Rzeszów.

Dzień Języka

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 dla upamiętnienia tragicznych wydarzeń w Bangladeszu. W 1952 roku podczas demonstracji zginęło tam pięciu studentów. Domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Dzień Języka Ojczystego w WSPiA - 2.03.2016 r.

Program

11:00 - Konkurs krasomówczy dla studentów prawa i słuchaczy Podkarpackiej Młodzieżowej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa - Klub studencki Zemsta Docenta

12:00 - Spektakl pt. Bajki nie tylko dla dzieci - w wykonaniu wykładowców, studentów WSPiA oraz słuchaczy Podkarpackiej Dziecięcej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa (prezentacja i czytanie Bajek Krasickiego) - do udziału w spotkaniu zaproszeni zostaną słuchacze Podkarpackiej Dziecięcej Akademii Prawa i Bezpieczeństwa - Klub studencki Zemsta Docenta

13:00 - "Mój Ci on, czyli wypraszanie od kary śmierci. Sienkiewicz a rzeczywistość historyczno-prawna" - wykład otwarty prof. Katarzyny Kaczmarczyk-Kłak - Aula WSPiA (s. 1.18)

13:30 - I Dyktando Rzeszowskie - Aula WSPiA (s. 1.18)