Lektury - tematy maturalne: "Lalka" Bolesława Prusa

Na maturze z języka polskiego maturzyści zawsze mają za zadanie napisać wypracowanie na wybrany temat. Szczególnie ważne lektury pojawiają się na maturze z polskiego częściej niż pozostałe. Jedną z najpopularniejszych lektur na maturze jest "Lalka" Bolesława Prusa. Jakie tematy maturalne pojawiły się już w związku z tą lekturą? Zobacz przegląd tematów wypracowań!

Matura 2015 - nowa matura, poziom podstawowy

Na maturze 2015 "Lalka" pojawiła się na maturze w nowej formule na poziomie podstawowym.

Temat wypracowania: Wolna wola człowieka albo siła, która determinuje jego życie, na podstawie "Lalki" Bolesława Prusa.

Matura próbna z Operonem 2012/2013, poziom podstawowy

Cztery lata temu motyw z "Lalki" Bolesława Prusa pojawił się na próbnej maturze z Operonem na poziomie podstawowym.

Temat wypracowania: Kobiety upadłe. Analizując i interpretując podane fragmenty "Lalki" B. Prusa oraz "Zbrodni i kary" F. Dostojewskiego, scharakteryzuj bohaterki oraz przedstaw stosunek innych ludzi do nich. Wykorzystaj znajomość obu utworów.

"LALKA" B. Prusa - streszczenie, bohaterowie, motywy, cytaty - zobacz naszą BAZĘ LEKTUR >>>

Matura 2012 - poziom podstawowy

"Lalka" i motyw kobiety pojawiły się wcześniej na maturze majowej w 2012 roku.

Temat wypracowania: Porównaj postawy życiowe Izabeli Łęckiej i Joanny Podborskiej ukazane w podanych fragmentach "Lalki" Bolesława Prusa i "Ludzi bezdomnych" Stefana Żeromskiego. Odwołując się do znajomości utworów, zwróć uwagę na okoliczności, które miały wpływ na ukształtowanie osobowości bohaterek.

Matura 2010 - poziom rozszerzony

Ostatnim razem "Lalka" pojawiła się na maturze na poziomie rozszerzonym 6 lat temu, w maju 2010 roku. W drugim temacie wypracowania pojawiły się fragmenty "Lalki" oraz "Nocy wielkiego sezonu" Brunona Schulza.

Temat wypracowania: Porównaj konwencje literackie podanych tekstów. Zwróć uwagę na wykreowane w nich przestrzenie i bohaterów literackich.

Próbna matura z Operonem 2007/2008, poziom podstawowy

Na próbnej maturze z Operonem w grudniu 2007 roku należało wykazać się znajomością charakterystyki głównej postaci "Lalki".

Temat wypracowania: Stanisław Wokulski - "człowiek epoki przejściowej". Przedstaw temat, analizując podany fragment "Lalki" Bolesława Prusa oraz uwzględniając kontekst całej powieści.

Matura 2008, poziom podstawowy

Na majowej maturze w roku 2008 "Lalka" pojawiła się w kontekście motywu snu.

Temat wypracowania: Sen jako sposób prezentowania postaci literackiej. Analizując i interpretując podany fragment Lalki Bolesława Prusa, wyjaśnij, co marzenie senne mówi o bohaterce powieści i jej stosunku do ważnych w jej życiu osób - ojca i Wokulskiego.

Matura 2016 z JĘZYKA POLSKIEGO - poćwicz przez maturą! Sprawdź naszą bazę z testami, arkuszami maturalnymi i kluczami odpowiedzi >>>

Więcej o: