Dramatyczna historia polskiego bohatera, opowiedziana obrazkami i współczesnym językiem, ma trafić przede wszystkim do młodzieży, ale też do wszystkich, którzy interesują się historią, Holocaustem oraz współczesnym dziedzictwem Karskiego.
Fabuła komiksu oparta została na życiu i działalności Jana Karskiego (1914-2000), emisariusza Polskiego Państwa Podziemia. Podczas II wojny światowej wielokrotnie narażał on życie, aby powiadomić Zachód o okupacyjnych realiach Polski, na której terenie Niemieccy naziści dokonywali ludobójstwa ludności żydowskiej. Scenariusz, napisany przez dr Rafaela Medoffa, założyciela i dyrektora Instytutu Badań nad Holocaustem im. Davida S. Wymana, opowiada o życiu Karskiego od młodości w latach 20. po rok 1980, kiedy przerwał milczenie i zdecydował się publicznie podzielić tym, czego był świadkiem w latach 1939-1943.
Autor skupia się przede wszystkim na wojennych losach emisariusza - brawurowej ucieczce z sowieckiej niewoli, przejściu do podziemia, torturach w niemieckim więzieniu, ucieczce, wejściu do getta w Warszawie i obozu w Izbicy, ostatnim przystanku przed obozem śmierci w Bełżcu. Medoff przypomina też trudną i daremną na początku misję Karskiego, zleconą mu przez rząd na uchodźctwie - informowania władz w Londynie i Stanach Zjednoczonych, w tym prezydentów Churchilla i Roosevelta o toczącym się w Polsce ludobójstwie.
Żaden z nich nie zareagował na wiadomości polskiego kuriera. Od momentu powiadomienia dwóch mocarstw o zagładzie do wydania przez Karskiego w 1944 własnej książki pt. "Tajne państwo" opisującej to, co widział, zginęło trzy miliony Żydów i trzy miliony Polaków i innych narodowości.
Ewa Junczyk-Ziomecka, prezes Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego podkreśla:
- Komiks został stworzony z ogromną wrażliwością i wyczuciem tematu, środkami, które są bliskie młodzieży. Opowieść stworzona przez Medoffa i rysownika Deana Mottera w 175 kadrach oddaje tło dziejowe. Historia, zarówno w warstwie fabularnej jak i graficznej, wciąga czytelnika. Grafiki w stylu mrocznego noir, absorbują uwagę i znakomicie oddają emocje tamtych lat. A co najważniejsze to w niestandardowy sposób nawiązuje do wartości, reprezentowanych przez Karskiego: prawdy, odwagi i empatii, odpowiedzialności , poszanowania godności człowieka i niezgody na zło.Komiks trafi do szkół i mamy nadzieję przybliży młodym ludziom polskiego bohatera w szerokim kontekście, nie tylko historycznym, ale także współczesnym .
Komiks ma w tym samym czasie premierę w Polsce i Stanach Zjednoczonych. 30 grudnia 2015 roku jego wydanie zapowiedzieli dziennikarze "New York Timesa". Pomysłodawcy wydawnictwa mają też nadzieję, że będzie on swoistym "antidotum" na wznawiane właśnie "Mein Kampf" Adolfa Hitlera. Opowieść "Misja Karskiego. Zatrzymać Holokaust" to drugi z planowanego cyklu komiksów edukacyjnych Instytutu Badań nad Holocaustem.
dr Rafael Medoff - założyciel i dyrektor Instytutu Badań nad Holokaustem im. Davida S. Wymana, znawca życiorysu Jana Karskiego. Swoją dotychczasową działalność badawczą opierał i buduje na sztuce komiksu. Jest autorem bestselerowej książki "Cartoonists Against the Holocaust". Współpracował z MarvelComics, i przy komiksach gazetowych w "The Times", "Washington Post" oraz z legendami: Joe Kubertem, Art Spiegelmanem.
Dean Motter - wybitny amerykański grafik. Twórca ilustracji do takich tytułów jak: "The Shadow", "Spirit", zbiorku "Batman Black&White". Opowieść o "Nietoperzu" pt. "Nine Live" utrzymana byław konwencji czarnego kryminału i miała w sobie ogromną siłę rażenia. Jego sztandarowym tytułem jest pierwszorzędny "Mister X", a kolejny głośny komiks rysownika - "Terminal City" - (kilkukrotnie wznawiany) - był nominowany do nagrody Eisnera. Dean Motter był dyrektorem artystycznym Byron Preiss Visual Publikacations oraz DC Comics. Jego kreska określana jest jako równocześnie nowoczesna i "oldskulowa", nawiązująca do klimatu noir (w taki sam sposób jak w pracach Ricka Burchetta).
Fundacja Edukacyjna Jana Karskiego wraz z siostrzaną, amerykańską Jan Karski Educational Foundation powstały w wyniku Programu "Jan Karski. Niedokończona Misja ". Rozpoczął się on w Polsce w 2010 r., w 10 rocznicę śmierci Karskiego, zainaugurowanego i prowadzonego przez Muzeum Historii Polski pod kierunkiem Ewy Wierzyńskiej. W odpowiedzi na polską inicjatywę grupa byłych studentów Karskiego z Uniwersytetu Georgetown w Waszyngtonie oraz Żydów amerykańskich i Polonii zainaugurowali Jan Karski US Centennial Campaign we współpracy z Konsulatem RP w Nowym Jorku, którego ówczesną Konsul Generalną była obecna Prezes Fundacji.Działania połączonych środowisk zaowocowały pośmiertnym uhonorowaniem Jana Karskiego najwyższym cywilnym odznaczeniem, Medalem Wolności, przez Prezydenta USA B. Obamę w maju 2012 roku. Grupa liderów kampanii założyła wówczas Fundacje, które działają obecnie w Polsce i Stanach Zjednoczonych.