V Noc Biologów

Piąta edycja ogólnopolskiej Nocy Biologów na Wydziale Biologii i Biotechnologii oraz w Ogrodzie Botanicznym UMCS odbędzie się już w najbliższy piątek - 15 stycznia w godzinach 15.00-22.00. Impreza organizowana przez pracowników i studentów stwarza mieszkańcom Lublina i Regionu możliwość odkrycia tajników przyrody i przyjrzenia się z bliska warsztatowi biologa.

W ramach Nocy Biologów zaprezentowane zostaną wykłady, wystawy, warsztaty i laboratoria obejmujące szerokie spektrum tematów z dziedziny biologii: od systematyki po hodowle komórkowe. W programie odnaleźć można zarówno pozycje znane i lubiane od lat, takie jak wykład: "Dwie płcie, dwa mózgi..." czy warsztaty anatomiczne "Podróż do wnętrza ludzkiego ciała", jak i nowości. Wśród nowych propozycji zapraszamy na zajęcia terenowe wprowadzające w świat sów, zgłębianie mechanizmów działania zmysłów wykorzystywanych w tworzeniu iluzji, przedstawimy elektryczne rośliny, fascynującą bioluminescencję czy owadzi show. Te i inne zajęcia kryją mnóstwo ciekawych informacji, obserwacji czy działań, które pozwalają uczestnikom na nowo odkryć fascynujący świat, w którym żyjemy.

W tym roku zachęcamy miłośników fotografii do przyniesienia ze sobą zdjęć fauny i flory (w formie odbitek lub plików cyfrowych). W ramach warsztatu "Sprawdź co upolowałeś" nasi studenci spróbują rozpoznać sfotografowane okazy.

Zajęcia przeznaczone są zarówno dla dzieci (ponad 20 propozycji), młodzieży, jak i dorosłych. Wśród propozycji przygotowanych przez Wydział Biologii i Biotechnologii oraz Ogród Botaniczny UMCS z pewnością każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Wiele z zaplanowanych zajęć umożliwi uczestnikom wstęp do laboratoriów naukowych i własnoręczne wykonywanie doświadczeń. W tym roku proponujemy 7 wykładów i pokazów (w tym filmowe), 2 wystawy, 7 warsztatów, 15 zajęć laboratoryjnych oraz zajęcia terenowe. W sumie 32 rodzaje zajęć, a licząc z powtórzeniami poszczególnych warsztatów, ponad 70 okazji do spotkania z biologią i biologami.

Udział w części zajęć, ze względu na ich specyfikę, wymaga wcześniejszej rezerwacji, jednak z roku na rok rośnie równocześnie liczba propozycji otwartych dla szerokiej publiczności. Z roku na rok w imprezie bierze też udział coraz więcej osób. W ubiegłym roku liczba gości przekroczyła 1500 osób.

Uroczyste otwarcie z udziałem Władz Rektorskich UMCS odbędzie się o godz. 15.00 na parterze nowego budynku Wydziału Biologii i Biotechnologii - w głównym holu.

Wszystkich zainteresowanych zapraszam na stronę internetową: http://www.nocbiologow.pl/index.php?id=jednostka&nazwa=lublin&idp=opis , na której znajduje się szczegółowy program imprezy oraz możliwość rezerwacji miejsc.