Charles Perrault bohaterem GOOGLE DOODLE. Dziś 388. rocznica urodzin francuskiego bajkopisarza. Kim był Charles Perrault?

Charles Perrault obchodziłby dziś swoje 388. urodziny. Przypomina o tym dzisiejszy Google Doodle. To właśnie jemu setki pokoleń dzieci na całym świecie zawdzięczają takie baśnie, jak "Czerwony Kapturek", "Śpiąca królewna" czy "Kot w butach". Z czego jeszcze zasłynął Charles Perrault?

Charles Perrault - ojciec bajek dla dzieci

Charles Perrault przyszedł na świat 12 stycznia 1628 roku w Paryżu. Urodził się w rodzinie należącej do francuskiej arystokracji i uczęszczał do najlepszych szkół w całym kraju.

Później studiował prawo, a po zakończeniu nauki rozpoczął karierę w służbach rządowych. Perrault był także jednym ze współtwórców Francuskiej Akademii Nauk, która zrzeszała francuskich uczonych.

Charles Perrault i "Bajki Babci Gąski"

W wieku 67 lat Charles Perrault stracił posadę sekretarza w Akademia Inskrypcji i Literatury Pięknej. Wtedy właśnie zajął się tworzeniem opowiadań dla dzieci.

W roku 1697 Perrault opublikował "Bajki Babci Gąski" (fr. Contes de ma Mere l'Oye), zbiór bajek opartych na tradycji ludowej. Sobie autor przypisał jedynie krótkie wersy o charakterze moralizatorskim, które zamykały każdą z opowiastek.

W "Bajkach Babci Gąski" znalazły się m.in. takie historyjki jak "Czerwony Kapturek", "Śpiąca królewna", "Kopciuszek", "Kot w butach", "Ośla Skórka" czy "Sinobrody".

Charles Perrault w GOOGLE DOODLE

Charles Perrault zmarł 16 maja 1703 roku w Paryżu w wieku 75 lat. Dziś wyszukiwarka Google przypomina internautom tego wielkiego baśniopisarza. Na stronie głównej Google pojawiły się doodle z ilustracjami nawiązującymi do jego bajek - "Śpiącej królewny", "Kota w butach" i "Kopciuszka".

embed

Fot. Google

embed

Fot. Google

Więcej o: