Certyfikat językowy ułatwia znalezienie dobrej pracy i może wpływać na wyższą pensję (średnio o 16 proc.). Warunek: musimy wybrać certyfikat, który jest rozpoznawalnym standardem. Do najbardziej cenionych należą od lat Cambridge English: First, Advanced oraz Proficiency - na świecie uznaje je ponad 20 tys. instytucji. Kto z nas nie chciałby być postrzegany przez pracodawcę jako osoba ambitna, wytrwała, systematyczna? Tak, według badań, odbierani są kandydaci.
W przypadku studentów certyfikat może zwalniać z lektoratu, umożliwi też dostanie się na prestiżowe zagraniczne uczelnie. Niezależnie od wieku zdającego, certyfikat wzmacnia wiarę we własne umiejętności, daje poczucie sukcesu i jest wymiernym sprawdzianem wiedzy.
Pół roku systematycznej pracy - przy odpowiednim poziomie znajomości języka - powinno wystarczyć. Egzaminy certyfikacyjne można zdawać przez cały rok, warto jednak przedtem przygotować się i zapoznać z formatem egzaminu. Nie jest dobrym pomysłem przystąpienie "z marszu". Kandydaci najczęściej decydują się na kurs przygotowujący do egzaminu w szkole językowej lub samodzielną naukę. Przed podjęciem decyzji ustalmy swój poziom języka. Bezpłatny test na stronie Cambridge English może w tym pomóc, i jednocześnie zasugerować certyfikat, którego uzyskanie jest realne przy obecnym stanie naszej wiedzy.
Wybór zależy od upodobań, ale pamiętajmy, że w grupie jest większa możliwość interakcji i komunikacji z innymi uczestnikami kursu. Oferta jest bogata: w Polsce z zajęć 7 tys. szkół językowych korzysta 1,3 mln dzieci i dorosłych. Warto zdecydować się na kursy przygotowujące do certyfikatu - mają one na ogół bardzo dobrą strukturę, nastawioną na osiągnięcie celu. Zajęcia przygotowują do każdej z części egzaminu, rozwijając wszystkie umiejętności językowe: słuchanie, mówienie, czytanie, pisanie.
Regularny udział w zajęciach sprawia, że uczymy się szybciej. Niezależnie od tego, czy na kursie czy w domu, wykorzystujmy wszelkie sytuacje do praktykowania - warto np. oglądać filmy w oryginale, ustawić sobie anglojęzyczne menu w komputerze czy telefonie, czytać po angielsku. I koniecznie zapoznajmy się z formatem wybranego egzaminu - wraz z bezpłatnymi materiałami edukacyjnymi można go pobrać np. z: http://www.cambridgeenglish.org/learning-english/find-free-resources/ .
Najlepszy kurs to taki, który zapozna nas z formatem egzaminu i umożliwi przystąpienie do egzaminu próbnego. Dobra szkoła językowa najpierw sprawdza poziom kursanta i sama kieruje na zajęcia do odpowiedniego certyfikatu, a następnie monitoruje nasze wyniki. Przed wyborem szkoły zapytajmy o odsetek zdanych certyfikatów. Jeśli jest taka możliwość, warto skorzystać z lekcji próbnej, podczas której można upewnić się, że proponowana grupa i sposób prowadzenia zajęć nam odpowiadają. Dobry nauczyciel ma kierunkowe wykształcenie wyższe oraz przygotowanie metodyczne. W przypadku native speakerów warto zwrócić uwagę na kwalifikacje metodyczne.
Warto dowiedzieć się czy szkoła językowa ma zewnętrzne rekomendacje, np. Stowarzyszenia PASE czy EQUALS. Uważajmy na szkoły obiecujące ekspresowe efekty - nauka musi trwać. Badania pokazują, że znajomość angielskiego na poziomie średniozaawansowanym (czyli B2) możemy osiągnąć po 600 godzinach nauki, zaś najwyższy poziom C2 - po 1200. Przejście z jednego poziomu na kolejny to ok. 200 godzin nauki.
W przypadku najpopularniejszych certyfikatów, takich jak Cambridge English: First czy Advanced, egzamin trwa ok. 4 godz. Podzielony jest on na części diagnozujące nasze umiejętności językowe: słuchanie, mówienie, czytanie, pisanie. Podczas egzaminu przewidziane są różne formy testowania języka, m.in. konwersacje w parach. Na całym świecie egzaminy te organizowane są według jednolitego standardu: wyglądają identycznie niezależnie od kraju, w którym są zdawane. Są też oceniane na podstawie spójnych zasad - dlatego też są tak cenionym obiektywnym narzędziem sprawdzenia znajomości języka.
Cambridge English honoruje zaświadczenia o dysleksji (pod warunkiem, że nie są starsze niż dwuletnie) - ich posiadacze mogą liczyć na udogodnienia, takie jak więcej czasu na wypełnienie zadań pisemnych czy miejsce w odrębnej sali by ograniczyć dekoncentrację. Również osoby niepełnosprawne mogą zdawać egzamin certyfikacyjny, a jego wersja oraz warunki przeprowadzenia egzaminu będą dostosowane do ich indywidualnych potrzeb.
Nie! Zagadnienia, których uczymy się przygotowując do certyfikatu, są bardzo praktyczne i przydatne, a przygotowanie np. do egzaminów Cambridge English to realizacja przemyślanego programu nauczania, opartego na Europejskim Systemie Opisu Kształcenia Językowego. Ta wiedza zostaje w głowie, a dokument to obiektywne jej potwierdzenie.
Szlifowanie angielskiego przyda się też pod kątem codziennego życia. W tym roku w Polsce odbędzie się wiele międzynarodowych wydarzeń: miliony młodych ludzi pojawią się podczas Światowych Dni Młodzieży. Rzesze kibiców przyciągną Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn. Justin Bieber i Rihanna pojawią się w otoczeniu tysięcy zagranicznych fanów. Ze świeżo utrwaloną wiedzą językową będziemy mogli cieszyć się kontaktami z masą ciekawych ludzi ze wszystkich kontynentów! A więc do dzieła!