Listy do Świętego Mikołaja

Święty Mikołaj - kto o nim nie słyszał? Nie każdy jednak wie, skąd wzięły się mikołajki i gdzie zaadresować swój list do Mikołaja. Rozwiewamy te wątpliwości!

Mikołajki - polska wersja święta ku czci świętego Mikołaja

Mikołajki to święto obchodzone 6 grudnia w katolicyzmie. Dawniej (do XIX wieku) był to dzień wolny od pracy na wszystkich ziemiach polskich. Już od średniowiecza tego dnia św. Mikołaj przynosi dzieciom oraz dorosłym prezenty. Zwyczaj obdarowywania wywodzi się od średniowiecznych legend na temat życia świętego, które były bardzo często wystawiane w formie przedstawień. Zainteresowanie najmniejszych świętym Mikołajem było na tyle duże, że z czasem zaczęto go uważać za patrona dzieci. Obecnie w Polsce Święty Mikołaj podkłada prezenty pod poduszkę, wkłada je do dużej skarpety lub buta. Często także w szkole odbywają się mikołajki - dzieci losują między sobą komu sprawią drobny prezent.

List do Mikołaja - co sprawić, by nasza lista życzeń trafiła do świętego Mikołaja?

Mikołajki mikołajkami, ale jak zadbać o trafienie naszego listu do Mikołaja? Mamy parę możliwości. Św. Mikołaj w okolicach grudnia jest bardzo zapracowany, dużo też podróżuje w poszukiwaniu odpowiednich prezentów, w końcu nie wszystko produkowane jest w Chinach, dlatego ma parę siedzib na świecie. Gdzie możemy zaadresować nasz list do Mikołaja? Najbliższa siedziba świętego znajduje się w Polsce, w Srebrnej Górze, nieopodal wsi Mikołajów.

Adres: Biuro Listów do Świętego Mikołaja, Polska Wioska Świętego Mikołaja, Przystanek Mikołajów, 57-215, Srebrna Góra.

Jeśli chcielibyśmy otrzymać list od Mikołaja, to należy zapisać adres zwrotny, ponieważ pomocnicy świętego odpisują na te z wiadomości, które go posiadają. Jeśli chcecie mieć absolutną pewność, że wasz list do trafi do Świętego Mikołaja, zawsze możecie wysłać wiadomość także do jego siedziby głównej w Laponii.

Adres: Santa Claus, Arctic Circle 96930, Rovaniemi, Finlandia.

List do Mikołaja - jakie prezent są najczęściej wymieniane?

Jeśli chodzi o list do Mikołaja to dzieci najczęściej proszą w nim o zabawki z filmu "Auta", Hello Kitty lub Monster High, klocki Lego, lalki Barbie czy o rzeczy związane z filmem Star Wars. Często też pojawia się wzmianka o górze słodyczy. W przypadku dorosłych i ich listów do Świętego Mikołaja, to najczęściej proszą o kosmetyki związane z pielęgnacją ciała czy perfumy. Wysokie pozycje zajmują też książki oraz płyty. List do Mikołaja często zawiera też prośby o tablety czy konsole do gier, te jednak otrzymają tylko Ci naprawdę grzeczni.

Przykłady listu do Mikołaja

Mikołajki i Boże Narodzenie coraz bliżej, dlatego coraz więcej osób pisze list do Mikołaja. Pokazujemy tylko niektóre z wiadomości, które już zostały wysłane do Świętego Mikołaja.

embed

Fot. Instagram

embed

Fot. Instagram

embed

Fot. Instagram

Więcej o: