Rany! Rety! Robot w szkole!

Działające roboty złożone z kilku prostych drewnianych elementów, paru śrubek i kabelków, ożywione oprogramowaniem stworzonym dla dzieci. Brzmi jak science fiction? Niesłusznie, bo jest to jak najbardziej realistyczny przepis na doskonałe lekcje dla dzieci i młodzieży. Wszystko dzięki zestawowi edukacyjnemu LOFI Robot, stworzonemu przez innowacyjną firmę z Trójmiasta.

Prosty zestaw edukacyjny do nauki robotyki

LOFI Robot to polski, innowacyjny zestaw edukacyjny służący do konstruowania oraz ożywiania robotów i maszyn. Umożliwia proste i szybkie zbudowanie różnego rodzaju robotów: omijających przeszkody, podążających za światłem, malujących, świecących, poruszających się samodzielnie lub zdalnie sterowanych. LOFI Robot oparty jest o narzędzia open source, dzięki czemu można go dowolnie samodzielnie modyfikować i rozwijać. Podstawowym z tych narzędzi jest język oprogramowania SCRATCH, stworzony na Massachusetts Institute of Technology (MIT) głównie z myślą o. dzieciach.

- Tworzenie i programowanie LOFI Robotów jest niezwykle proste - po podstawowym szkoleniu czy uważnym przeczytaniu instrukcji poradzi sobie z tym każdy nauczyciel, nie tylko fizyk czy informatyk. Łatwość budowania robotów LOFI jest możliwa dzięki wykorzystaniu rozwiązań zaprojektowanych z myślą o amatorach - przekonuje Maciej Wojnicki, założyciel LOFI Robot. - Oferujemy prosty i łatwo dostępny system do konstruowania robotów i nauki robotyki, a tym samym idealne pole do nauki podstaw mechaniki, fizyki, elektroniki i programowania.

Autorskie rozwiązania dla szkół

Rosnące zainteresowanie nauczycieli robotyką wynika w dużej mierze z ogólnoświatowego trendu wprowadzania nauki programowania do szkół, ponieważ zaczyna być ono postrzegane jako umiejętność tak samo niezbędna w codziennym życiu jak język angielski. LOFI Robot jest doskonałym narzędziem w edukacji, ponieważ innowacyjna firma z Trójmiasta oferuje nie tylko system do konstruowania robotów i maszyn, ale również ma pomysł i konkretne rozwiązania, pozwalające na uczenie programowania. Twórcy LOFI Robot opracowali autorski "pakiet szkoleniowy" (zawierający scenariusze zajęć, metodykę pracy zajęć oraz instrukcję, jak konstruować roboty), który w połączeniu z zestawem edukacyjnym tworzy kompleksowe narzędzie do nauki programowania w szkołach.

Pilotażowe zajęcia z robotyki w szkole podstawowej w Sopocie

Od września 2015 r. firma LOFI Robot rozpoczęła współpracę z Sopocką Autonomiczną Szkołą Podstawową, w ramach której przez cały semestr w klasach 1-3 i 4-6 na lekcjach techniki i informatyki, wpisanych w podstawę programową, uczniowie uczą się, jak zbudować jednego robota.

- Nikt inny do tej pory nie proponował takich zajęć dla maluchów z klas 1-3. My pokazujemy, że już na tym etapie można wprowadzić elementy nauki programowania do szkół - mówi Sebastian Bednarek, współtwórca programu edukacyjnego LOFI Robota. - Nasz autorski pakiet szkoleniowy przygotowaliśmy bazując na kilkuletnich doświadczeniach warsztatowych. Mamy nadzieję, że nasza propozycja przyczyni się do popularyzacji tego typu zajęć w szkołach.

Dzieci kochają roboty

LOFI Robot wykorzystuje naturalną pasję (wyraźnie widoczną u dzieci i młodzieży) do budowania i wymyślania. Konstruowanie pojazdów i urządzeń oraz wprawianie ich w ruch i nadawanie im indywidualnego charakteru to dla uczniów radość sama w sobie - a przy okazji uczą się oni podstaw mechaniki, elektroniki i programowania. Co więcej, budowanie robotów ma w sobie dużo ważnych i cennych "miękkich" aspektów, takich jak umiejętność pracy nad projektem, pracy w grupie i pracy nad zadaniem, które trwa cały semestr, a nie tylko 45 minut.

- Uczniowie zareagowali dużym zaciekawieniem i dzielnie mobilizowali się do pracy nawet wówczas, gdy zaczęły się pojawiać pierwsze trudności, czyli na etapie włączania elementów mechaniki, elektroniki czy fizyki - zauważa Ewa Juraszek, dyrektor Sopockiej Autonomicznej Szkoły Podstawowej. - Teraz, po kilku tygodniach zajęć, są ogromnie dumne widząc efekty swojej pracy w postaci robotów, które same jeżdżą, rysują i którymi można sterować.

Zestaw edukacyjny, który można dowolnie rozbudowywać

Założeniem LOFI Robot jest oferowanie systemu do robotyki, opartego w jak największym stopniu na częściach dostępnych powszechnie i tanio, dzięki czemu można dowolnie rozbudowywać roboty o akcesoria, które nie znajdują się w kupionym zestawie. LOFI Robot jest dzięki temu tańszy niż inne systemy o podobnym przeznaczeniu. Podstawą konstrukcji robotów LOFI jest zestaw wycinanych laserem drewnianych części, które pozwalają uczniom w łatwy sposób tworzyć zarówno proste jak i całkiem złożone konstrukcje.

- LOFI Robot to bardzo plastyczny zestaw edukacyjny, z którego każdy może wybudować coś swojego, zgodnie z własnymi upodobaniami. Dziewczynki podobnie jak chłopcy uwielbiają budować pojazdy, przy czym na warsztatach, które prowadzimy obserwujemy, że chłopcy częściej budują maszyny "strzelające laserami", a dziewczynki wolą konstruować zwierzęta - dodaje Sebastian Bednarek.

LOFI Robot jest systemem całkowicie otwartym, pełna dokumentacja i projekty są dostępne na stronie internetowej, a nauczyciele i uczniowie mogą je pobrać i dowolnie modyfikować. Także oparcie systemu o mikrokontroler Arduino sprawia, że można korzystać z jego ogromnego "ekosystemu" i wiedzy współtworzonej przez niezwykle dynamicznie rozwijającą się społeczność. - To ogromna zaleta z punktu widzenia finansów szkoły. Uczymy nauczycieli i oni potem samodzielnie mogą nauczać dzieci, a co najważniejsze - samodzielnie rozwijać system i tworzyć nowe części - podkreśla Maciej Wojnicki.