New Europe 100 Challengers: znamy stu liderów innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej

Twórcy samochodu dla niepełnosprawnych, taniej metody na wykrywanie Eboli oraz konstruktorzy drona pomagającego przy skutkach katastrof naturalnych - to niektórzy z wyróżnionych w drugiej edycji listy New Europe 100, na której znaleźli się innowatorzy z Europy Środkowo-Wschodniej. Wśród laureatów jest 27 Polaków.

Wśród 100 liderów zmian w regionie są osoby, które przy pomocy nowoczesnych technologii wytyczają nowe ścieżki w kulturze, polityce, biznesie, nauce czy działaniach społecznych. Większość z nich stanowią przedstawiciele biznesu, przedsiębiorcy i twórcy start-upów (50%) oraz aktywiści i politycy (32%). - Ta lista wskazuje, jacy ludzie będą motorem zmian w najbliższym czasie w krajach Europy Środkowo-Wschodniej - mówi Wojciech Przybylski, prezes fundacji Res Publica, inicjator projektu.

W gronie tegorocznych laureatów znalazły się osoby, które są nie tylko inicjatorami pozytywnych zmian, ale rozwiązują konkretne problemy społeczne - m.in. autorzy platformy łączącej artystów i potencjalnych patronów, projektanci interaktywnego robota do rehabilitacji mięśni, koordynatorzy organizacji pozarządowych wspierających naukę programowania czy twórcy drona wykorzystywanego w sportach ekstremalnych.

W tym roku pośród osób działających w sferze politycznej znalazł się Toomas Hendrik Ilves, prezydent Estonii - jako współarchitekt rozwoju gospodarki swojego kraju, która stała się synonimem innowacyjności i e-rozwiązań w sferze gospodarczej, edukacyjnej i politycznej w Europie oraz Andrej Kiska, prezydent Słowacji.

Tak jak w zeszłym roku, organizatorzy listy typowali kandydatów spośród nominacji zgłoszonych publicznie i przez partnerów projektu w kategoriach: biznes, nauka, media oraz kultura, społeczeństwo i polityka. Po zebraniu nominacji wybrano w drodze głosowania setkę najbardziej innowacyjnych osób.

Co ich wyróżnia?

- Tegoroczna lista New Europe 100 pokazuje, że w wielu kluczowych dziedzinach - m.in. edukacji, ochronie zdrowia, transporcie, rolnictwie - innowatorzy z naszego regionu wykorzystują nowoczesne technologie do rozwiązywania konkretnych problemów biznesowych i społecznych - mówi Agata Wacławik-Wejman, dyrektor ds. polityk publicznych, Google CEE. Różnorodność listy pokazuje, że innowacje gospodarcze i społeczne w Europie Środkowo-Wschodniej mają ogromny potencjał rozwoju, tworząc silne przedsięwzięcia biznesowe, miejsca pracy i wzrost gospodarczy.

Pomysł na cykliczne publikowanie listy New Europe 100 zrodził się z potrzeby docenienia

i pokazania autorów kreatywnych i nietuzinkowych pomysłów. Jak twierdzą organizatorzy - takich jest dużo w naszym regionie Europy, a ich twórcy często działają w skali globalnej. Najliczniejszą grupą są twórcy start-upów, portali informacyjnych i aplikacji mobilnych, które pozytywnie wpływają na rozwój nowych technologii, ale i pobudzają ekonomię regionu. - To bardzo inspirujące widzieć na tegorocznej liście tak dużo kreatywnych pomysłów. Wierzymy w to, że budowanie partnerstwa tych kreatywnych umysłów da szanse na kapitalizację ich innowacyjnych pomysłów w regionie Grupy Wyszehradzkiej i poza nim - dodaje Beata Jaczewska, Dyrektor Wykonawczy Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego.

Lista New Europe 100 ma na celu wspieranie innowacji w Europie Środkowo-Wschodniej poprzez wyróżnienie liderów pozytywnych zmian. To już druga edycja projektu, który organizuje Res Publica wraz z Międzynarodowym Funduszem Wyszehradzkim, Google i Financial Times, we współpracy z wieloma innymi instytucjami z Europy Środkowo-Wschodniej.

LISTA NEW EUROPE 100 - POLSCY LAUREACI

1. Adam Jesionkiewicz - CEO, Infinity

2. Agnieszka Kozłowska-Korbicz - Head of GreenEvo

3. Agnieszka Pomaska - Member of the Parlament

4. Andrzej Horoszczak - CEO, Billion

5. Andrzej Targosz - CEO, Eventory

6. Artur Szklener - Director, Fryderyk Chopin Institute

7. Dorota Szkodzińska - Head of the Publishing and Digital Resources Departament, Polish History Museum

8. Eliza Kruczkowska - CEO, Startuo Poland

9. Filip Granek - EIT+Wrocław Research Centre

10. Grzegorz Miechowski - CEO, 11 bit Studios

11. Igor Ostrowski - Head of TMT Sector Group in Europe, Dentons Europe Oleszczuk

12. Maciej Sadowski - CEO, Startup Hub Poland Foundation

13. Mariusz Gralewski - CEO, DocPlanner.com

14. Michał Bogucki, Marcin Joka - PHOTON Team

15. Michał Borkowski - CEO, Brainly.com

16. Michał Mikulski - CEO, EGZOTech

17. Michał Sadowski - CEO, Brand24

18. Paula Bruszewska, Marcin Bruszewski, Rafał Flis - Co-Founder, Social Wolves

19. Paweł Jarmołkowicz - Founder and VP, Harimata

20. Paweł Szefernaker - Secretary of State, Chancellery of the Prime Minister

21. Piotr Waglowski - Author of VaGla.pl, Member of the Digitalization Council

22. Przemysław Kornatowski - École Polytechnique Fédérale de Lausanne

23. Przemysław Pająk - Founder and Editor-in-Chief, Spider's Web

24. Łukasz Habaj, Piotr Stępniewski, Łukasz Kręski - Co-Founders, eSKY.pl

25. Tadeusz Chełkowski, Michał Krawczyk - Founders, Patronite

26. Tomasz Wołkowicz - Technical Research Specialist

27. Zosia Jaworowska - President, Refugees Welcome Poland

Pełna lista 100 innowatorów z regionu oraz spis laureatów poprzedniej edycji projektu znajduje się na stronie www.ne100.org . Aktualności na profilu www.twitter.com/NewEurope100 .