Próbna matura z OPERONEM - dziś język polski, poziom podstawowy [ARKUSZE, ZADANIA, TEMATY WYPRACOWAŃ]

Próbna matura z Operonem 2015/2016 odbędzie się od 24 do 27 listopada. Pierwszy egzamin zaczyna się dzisiaj o 9:00. Jakie pytania mogą pojawić się na maturze próbnej z języka polskiego? Sprawdź, o co pytano w zeszłym roku.

Matura próbna z Operonem - matura z polskiego - poziom podstawowy

Już o godzinie 9:00 rozpocznie się próbna matura z polskiego. Wszyscy uczniowie zgłoszeni do programu próbnej matury z Operonem otrzymają arkusze maturalne z poziomu podstawowego, natomiast dodatkowo, w ramach rozszerzenia, można napisać też rozszerzoną maturę z języka polskiego.

9:00 - próbna matura - język polski, poziom podstawowy. Czas trwania egzaminu to 170 minut.

14:00 - próbna matura - język polski, poziom rozszerzony. Czas trwania egzaminu to 180 minut.

Matura próbna OPERON. Zeszłoroczna matura z języka polskiego - jakie były pytania?

Na próbnej maturze z Operonem rok temu pojawiły się pytania związane z fragmentami tekstów. Zadania polegały na tym by określić, które zdania są prawdziwe, wskazać znaczące miejsca w artykułach czy napisać wypracowanie.

W zeszłorocznej edycji próbnej matury z Operonem - j. polski, poziom podstawowy - pytano o pojęcie ekspresywizmu, autocenzury. Należało wypisać synonimy podanych wyrazów, wykazać się znajomością funkcji w tekście (np. informatywną czy impresywną).

Próbna matura z Operonem. Jakie były tematy wypracowań w poprzednich latach?

Do tej pory na maturze próbnej z Operonem pojawiło się zagadnienie emigracji, które to trzeba było omówić na podstawie fragmentu "Lalki". Można było też wybrać interpretację wiersza "Spis ludności" Wisławy Szymborskiej. W przypadku rozszerzenia należało porównać fragment utworu "Zwał" Sławomira Shutego z "Kieszonkowym atlasem kobiety" Sylwii Chutnik. Drugi temat dotyczył Witolda Gombrowicza i dzieła "Przeciw poetom". Tutaj trzeba było napisać, jaki problem podejmuje autor oraz przedstawić swoje stanowisko za pomocą odniesienia się do innych tekstów kultury.

Próbna matura z języka polskiego - co to za program?

Próbna matura z języka polskiego jest częścią akcji organizowanej corocznie przez Operon od 2007 roku, kiedy to ponad 70 proc. szkół ponadgimnazjalnych wzięło w niej udział. To bardzo dobry sposób na to, by zobaczyć, co jeszcze warto powtórzyć przed właściwą maturą w maju.

Próbna matura z Operonem, matura j. polski. Kiedy pojawią się arkusze maturalne i odpowiedzi?

25 listopada, a więc już jutro, arkusze maturalne z próbnej matury z języka polskiego oraz przykładowe rozwiązania zostaną opublikowane na stronie Edulandia.pl. Przykładowych odpowiedzi z próbnej matury z Operonem z języka polskiego na poziomie podstawowym szukajcie już jutro o godzinie 11!

Dyskutuj o egzaminie maturalnym. Dziel się opiniami, odpowiedziami i wątpliwościami związanymi z egzaminem na facebookowym fanpage'u "Ożeż w maturę".

Więcej o: