Nowa edycja eSkills for Jobs - satysfakcjonująca praca dzięki kompetencjom cyfrowym

Europejski rynek pracy poszukuje pracowników z cyfrowymi kompetencjami. Według szacunków Komisji Europejskiej zapotrzebowanie na profesjonalistów rośnie - rocznie potrzeba 150 tys. dodatkowych ekspertów IT. Jako szczególnie rozwojowy obszar wskazywany jest Internet Rzeczy, z którym związana jest już przynajmniej ponad połowa programistów aplikacji mobilnych, czy rynek aplikacji, który kreuje 2 miliony miejsc pracy w krajach UE. Ze względu na dynamiczny postęp techniczny Komisja Europejska kontynuuje program eSkills for Jobs, zachęcający młodych ludzi do nabywania i stałego doskonalenia umiejętności cyfrowych.

E-umiejętności przydadzą się w pracy

Program eSkills for Jobs , koordynowany w Polsce przez Krajową Izbę Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT) podkreśla rolę kompetencji cyfrowych w uzyskaniu satysfakcjonującej pracy. Celem projektu jest pokazanie młodym ludziom, jak można nabywać i wykorzystywać e-umiejętności w praktyce. W poprzedniej edycji eSkills for Jobs, w 2014 roku, w cyklu uczestniczyło ponad 500 osób z całej Polski.

Jak znaleźć ciekawą pracę? Dowiesz się na Dniach Otwartych

Jak w ubiegłym roku, w ramach projektu odbędą się Dni Otwarte - seria spotkań dla licealistów w firmach związanych z branżą ICT rozpoczęła się 28 października spotkaniem w firmie Microsoft. Kolejne odbyło się 6 listopada w Warszawskiej Wyższej Szkole Informatyki, a następne zaplanowane jest na 20 listopada. Jak znaleźć ciekawą pracę w oparciu o kompetencje cyfrowe, jak budować swoją pozycję na rynku pracy - młodzi ludzie poznają już odpowiedzi na te pytania.

W ramach Dni Otwartych licealiści mogą także spotkać się z ambasadorami programu, którzy dzięki cyfrowym umiejętnościom budują z sukcesem swoją karierę i pokazują, jak można je wykorzystywać w praktyce. "Nowością" tegorocznej edycji jest możliwość zaproszenia ambasadora eSkills for Jobs do szkoły na godzinę wychowawczą.

Kalendarz Dni Otwartych eSkills for Jobs można śledzić na stronie programu.

Korzyści dla każdego

- Umiejętności cyfrowe pozwalają nie tylko znaleźć pracę, ale także realizować interesujące wyzwania zawodowe. Działania podejmowane w ramach eSkills for Jobs opierają się na współpracy miedzy edukacją a biznesem, co sprawia, że wszyscy zyskują: szkoły - zadowolonych absolwentów, biznes - pracowników o pożądanych umiejętnościach, a młodzi ludzie - wartościową pracę - twierdzi Krzysztof Chełpiński, przewodniczący Komitetu Wspierania e-Umiejętności, KIGEiT. - Program pozwala młodzieży zobaczyć, jak wygląda praca w branży ICT i otrzymać praktyczne wskazówki, jak nabywać i rozwijać kompetencje cyfrowe, co w dzisiejszym świecie zaczyna być istotne na coraz wcześniejszym etapie edukacji - dodaje Krzysztof Chełpiński.

Partnerami programu w Polsce są m.in. Microsoft, IBM Polska, Interia.pl, Pracuj.pl, stb24, Warszawska Wyższa Szkoła Informatyki. Program wspierały także Motorola Solutions Polska, Sygnity oraz UPC Polska.

Więcej o: