I wojna światowa wybuchła 28 lipca 1914 roku. Już wtedy Polacy zdawali sobie sprawę z tego, że jest to dla nich szansa, by zawalczyć o odzyskanie niepodległości. Dlaczego?
Po raz pierwszy od ponad 100 lat państwa zaborcze (Niemcy, Austro-Węgry oraz Rosja) były ze sobą skłócone. Rosja wraz z innymi krajami Ententy walczyła przeciwko państwom centralnym - Niemcom i Austro-Węgrom. Polacy widzieli w tej walce nadzieję na odzyskanie niepodległości.
Na Święto Niepodległości przyjęto akurat tę datę z dwóch powodów. 11 listopada 1918 roku miały miejsce dwa ważne wydarzenia. Pierwsze z nich obejmuje skalę międzynarodową: tego dnia Cesarstwo Niemieckie podpisało rozejm z Ententą - to wydarzenie zostało uznane jako oficjalny koniec I wojny światowej.
Drugie związane jest bezpośrednio z historią Polski. 11 listopada Rada Regencyjna, która w Królestwie Polskim zastępowała króla lub regenta, oddała swoją władzę w ręce Józefa Piłsudskiego.
Gazety takie jak "Kurier Warszawski", "Kurier poranny", "Czas" czy "Dziennik Wileński", które był wydawane w tamtym okresie, prawie w całości są poświęcone wydarzeniom związanym z odzyskaniem niepodległości.
W "Kurierze Warszawskim" pisano wprost o wydarzeniach z 11 listopada: "Nareszcie jesteśmy gospodarzami w znacznej części własnego kraju. Nareszcie po stu dwudziestu kilku latach przyszła godzina, że nie ma tu już obcego najazdu".
W czasopiśmie "Czas" można przeczytać, że w Piłsudskim widziano osobę, która jest w stanie zjednoczyć wszystkie frakcje polityczne i utworzyć jeden, ogólnopolski rząd. "W całej Polsce jest taka w tej chwili tęsknota za zgodą i za zaniechaniem waśni partyjnych, iż gdyby bryg. Piłsudski rzucił [...] hasło, znalazłby w całej Polsce, jak długa i szeroka, pełne zapału echo".
11 listopada z pewnością jest bardzo ważną datą historyczną, a także znaczącym świętem narodowym. W 1918 roku życie jednak toczyło się codziennym torem, dlatego też w gazetach możemy znaleźć ogłoszenia pracy, reklamy damskich kostiumów, szczotek ryżowych, szczawy alkalicznej oraz listę przedstawień, jakie były wystawiane w tym czasie na deskach teatralnych.
Obok telegramu z serdecznymi powitaniami dla komendanta Piłsudskiego znajdują się oferty pożyczek i sprzedaży mrożonego mięsa. Był to kolejny dzień pracy, dodatkowo poniedziałek, jeden z najbardziej znienawidzonych dni w tygodniu. To, co wyróżnia 11 listopada spośród wszystkich innych wcześniejszych dni 1918 roku, to świadomość pracy na rzecz nie zaborcy, a własnego, niepodległego państwa.
Święto Niepodległości 11 listopada jest dniem wolnym od pracy i szkoły. W tym dniu organizowane są różne parady, marsze czy koncerty patriotyczne. Ludzie wychodzą na ulicę by oglądać różne defilady historyczne. Biorą w nich udział rekonstruktorzy w mundurach z czasów różnych powstań i wojen.
Warszawiacy zbierają się przed Grobem Nieznanego Żołnierza, gdzie co roku organizowane są oficjalne uroczystości z udziałem najważniejszych osób w państwie.
Dzień Niepodległości świętujemy także w sposób aktywny - 11 listopada odbywają się różne imprezy sportowe, m.in. Bieg Niepodległości. Uczestnicy tego wydarzenia mają do pokonania 10 km, a bieg rusza punktualnie o godzinie 11:11.