George Boole zagościł dzisiaj na Google Doodle

George Boole, znany jako twórca algebry i logiki gdyby żył kończyłby dzisiaj 200 lat. Z tej okazji Google postanowił uczynić słynnego naukowca bohaterem dzisiejszej animacji Google Doodle. My także dołączamy do akcji i przypominamy najważniejsze fakty z życia angielskiego uczonego.

George Boole - syn szewca, który postawił na edukację

Boole, jako osoba wywodząca się z niższej warstwy społecznej nie miał łatwego dostępu do edukacji. Mimo to już w młodym wieku nauczył się aż pięciu języków obcych - łaciny, greki, francuskiego i włoskiego. W późniejszym okresie Boole zaczyna zmieniać swoje zainteresowania. Wkrótce to matematyka okazuje się najważniejszą dziedziną w jego naukowym życiu.

Boole zaczyna zyskiwać uznanie

Przyczyna nowych zainteresowań Boole'a była dosyć pragmatyczna - mężczyzna chciał założyć szkołę, która zabezpieczyłaby finansowo byt jego rodziny. Rozpoczynając swoją przygodę z matematyką mógł nie zdawać sobie sprawy z tego, jak szybko osiągnie pierwsze naukowe sukcesy. Po zapoznaniu się z dziełami klasyków matematyki, Boole także zaczął pisać. Jego debiut został nagrodzony medalem Royal Society. W 1847 ukazał się jego książka "Mathematical Analysis of Logic".

George Boole nawiązuje do Arystotelesa

W 1854 r. Boole odniósł swój największy naukowy sukces. W pracy "Badanie praw myślenia, na których oparte są matematyczne teorie logiki i prawdopodobieństwa" wykazał, jak prawa logiki wyłożone przez Arystotelesa mogą stanowić przedmiot rachunków.

Nietypowa śmierć Boole'a

Boole zmarł w wieku zaledwie 49 lat. Zdaniem wielu tej śmierci można było uniknąć. Naukowiec przeziębił się po tym, gdy w drodze do pracy złapał go ulewny deszcz. Resztę dnia spędził w przemoczonym ubraniu. Żona postanowiła zastosować wobec Boole'a dosyć kuriozalną metodę kuracji - chciała pokonać chorobę, dzięki wystawieniu chorego na jej przyczynę. Zaczęła więc polewać łóżko Boole'a wodą. Niestety, to tylko pogorszyło stan jego zdrowia i naukowiec zmarł po dwóch tygodniach.

Boole - ojciec algebry i logiki

George Boole jest znany obecnie, jako twórca logiki i algebry. Algebra ogólna autorstwa Boole'a znajduje zastosowanie w matematyce, elektronice cyfrowej i informatyce teoretycznej. Jednak odkrycia Boole'a otaczają nas także w wielu innych obszarach życia - w bazach danych, komputerach, nauce, obwodach elektronicznych i komunikacji XXI wieku. Przez to często określa go się także mianem "ojca ery informacji".

Google Doole przypomina o Boole'u

Specjalna animacja Google Doodle jest dzisiaj widoczna dla każdej osoby, która korzysta z wyszukiwarki Google. Może dzięki tej inicjatywie świat przypomni sobie o postaci tego wybitnego angielskiego naukowca.

Więcej o: