George Boole bohaterem Google Doodle. Poznaj życiorys ojca algebry i logiki!

George Boole jest bohaterem dzisiejszej animacji z cyklu Google Doodle. Wyszukiwarka przypomina nam o 200. rocznicy urodzin tego angielskiego matematyka. Czym zasłynął George Boole?

George Boole - droga do edukacji

Boole przyszedł na świat w 1815 roku jako syn szewca. Tym samym należał do niższej warstwy społecznej i miał utrudniony dostęp do edukacji na wyższym szczeblu. Ojciec Boole'a nakłonił do nauki języków obcych - młody George uczył się łaciny (jej znajomość miała się okazać przepustką do wyższych sfer), greki, francuskiego, niemieckiego i włoskiego.

Boole i jego fascynacja matematyką

Po raz pierwszy George Boole zainteresował się matematyką gdy wpadł na pomysł założenia własnej szkoły - chciał dzięki temu zabezpieczyć byt swojej rodziny. Po zapoznaniu się z dziełami Josepha Lagrange'a i Pierre'a Laplace'a, Boole zaczął pisać własne prace na temat matematyki. Mimo pewnych niedoskonałości prace Boole'a stały się znane na tyle, by Boole w 1844 roku otrzymał medal Royal Society. Trzy lata później opublikował książkę "Mathematical Analysis of Logic".

George Boole i pierwsze osiągnięcia naukowe

W 1854 roku Boole opublikował swoją najważniejszą pracę pt. "An Investigation of The Laws of Thought on which are founded the Mathematical Theories of Logic and Probabilities" ("Badanie praw myślenia, na których oparte są matematyczne teorie logiki i prawdopodobieństwa"). Wykazał w niej, jak prawa logiki podane przez Arystotelesa mogą stanowić przedmiot rachunków.

Kuriozalna śmierć Boole'a

24 listopada 1864 roku George Boole, jak co dzień, przebył pieszo 3 kilometry w drodze na uczelnię, gdzie wykładał. Tego dnia padał ulewny deszcz, więc cały dzień, aż do powrotu do domu, spędził w mokrym ubraniu, i w rezultacie przeziębił się. Jego żona, Mary Boole, wierzyła, że najlepszym sposobem walki z chorobą jest wystawienie chorego na jej przyczynę - w związku z tym regularnie polewała łóżko męża wodą. Niestety George Boole nie przeżył tej kuracji i zmarł po dwóch tygodniach.

Co pozostawił po sobie George Boole?

Boole jest uznawany za twórcę algebry i logiki. Jego algebra ogólna stosowana jest w matematyce, informatyce teoretycznej oraz elektronice cyfrowej. Teoria algebr Boole'a jest działem matematyki na pograniczu teorii częściowego porządku, algebry, logiki matematycznej i topologii.

Algebra i logika Boole'a utorowały drogę współczesnej matematyce. Mało kto zdaje sobie sprawę, że na co dzień spuścizna Boole'a otacza nas wszędzie - w komputerach, bazach danych, obwodach elektronicznych, nauce i komunikacji XXI wieku. To właśnie dlatego George Boole jest nazywany "ojcem ery informacji".

Boole w Google Doodle - zobacz animację

Z okazji 200. rocznicy urodzin genialnego matematyka wyszukiwarka Google postanowiła przypomnieć o tej postaci przy pomocy specjalnej animacji.

embed

Fot. Google

Fot. Google

embed

Fot. Google

Więcej o: