Halloween 2015 - to już jutro! Zagraj w Google Doodle!

Halloween zgodnie z tradycją obchodzone jest 31 października. W Noc Duchów królują dynie i straszne przebrania, a dzieci chodzą od domu do domu zbierając słodycze. Co jeszcze dzieje się w Halloween i jak to wszystko się zaczęło?

Halloween - co to właściwie znaczy?

Nazwa Halloween najprawdopodobniej wywodzi się od skrótu All Hallows' E'en, czyli All Hallows' Eve. Słowa te tłumaczymy jako wigilia Wszystkich Świętych.

Kto pierwszy zaczął obchodzić Halloween? Według jednej z teorii Noc Duchów wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Ponad 2 tys. lat temu w Anglii, Irlandii, Szkocji, Walii i północnej Francji 31 października żegnano lato, witano zimę oraz obchodzono święto zmarłych.

Halloween 2015, czyli święto duchów

Druidzi, czyli kapłani celtyccy, wierzyli, że w dzień Samhain, czyli dzisiejsze Halloween zaciera się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących. Według wierzeń tej nocy duchom, zarówno złym, jak i dobrym, łatwiej było się przedostać do świata żywych. Duchy przodków czczono i zapraszano do domów, złe duchy zaś odstraszano.

Halloween i straszne przebieranki

Symbolem święta Halloween były noszone przez druidów czarne stroje oraz duże rzepy, ponacinane na podobieństwo demonów. Prawdopodobnie właśnie stąd wywodzi się zwyczaj przebierania się w straszne stroje i zakładania masek.

Po 835 roku pod wpływem chrześcijaństwa zwyczaj Halloween zaczął zanikać, gdy uroczystość Wszystkich Świętych została przeniesiona z maja na 1 listopada.

Halloween 2015 - dynia symbolem Halloween

Noc Duchów nie mogłaby się odbyć bez dyni, czyli najbardziej charakterystycznego symbolu Halloween. Na parę tygodni przed tym świętem sklepowe półki zapełniają się tymi pomarańczowymi warzywami. Aby dynia była gotowa na Halloween, należy ją wydrążyć i wyciąć na jej powierzchni otwory, aby nadać jej jak najbardziej przerażający wygląd. Na koniec w wydrążonej dyni umieszczamy świeczkę, i tym sposobem mamy świecącą halloweenową latarenkę.

embed

Halloweenowe zwyczaje: Cukierek albo psikus!

...albo po angielsku: "Trick or treat!" To istota halloweenowego wieczoru. Dzieci przebrane w straszne kostiumy chodzą wtedy od domu do domu, prosząc o słodycze z pytaniem: "Cukierek albo psikus?" Psikusem może być psota wykonana na właścicielach domu jeśli właściciel nie da zapłaty - czyli oczywiście słodyczy.

Google Doodle na Halloween

Z okazji Halloween wyszukiwarka Google przygotowała dla internautów specjalną zabawę: Cukierkowy Puchar Świata 2015. Możemy wybrać jedną z czterech postaci i zagrać w grę, które polega na zbieraniu słodyczy i omijania przeszkód: nietoperzy, duchów czy ptaków.

embed

Fot. Google

embed

Fot. Google

embed

Fot. Google

Więcej o: