Zmiana czasu 2015 z letniego na zimowy. W ten weekend cofamy zegarki!

Zmiana czasu z letniego na zimowy to dla większości z nas zdecydowanie ta ulubiona - w końcu możemy bezkarnie pospać o godzinę dłużej! W tym roku zmiana czasu odbędzie się z soboty na niedzielę 25 października. Kiedy dokładnie przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu 2015 - zegarki o godzinę wstecz

To już ostatnie dni, kiedy będziemy funkcjonować według czasu letniego. W nocy z soboty na niedzielę cofamy zegarki o godzinę. Zmiana czasu odbędzie o godzinie 3 w nocy, ponieważ czas letni kończy się właśnie 25 października o 3:00.

Zmiana czasu na zimowy. Czy musimy cofać wszystkie zegarki ręcznie?

W związku ze zmianą czasu w większości urządzeń elektronicznych godzina przestawi się automatycznie. Nie będziemy więc musieli ręcznie cofać zegarków na telefonach komórkowych, komputerach, tabletach czy zegarkach elektronicznych. W niedzielny poranek warto mimo wszystko sprawdzić, czy każde urządzenie wskazuje aktualny czas zimowy.

Zmiana czasu 2015 z letniego na zimowy - czy to ma sens?

Zmiana czasu ma powodować efektywniejsze wykorzystanie światła dziennego. Latem standardowy czas geograficzny jest przesuwany o godzinę do przodu, więc czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Jednak specjaliści od lat spierają się na temat zmiany czasu z letniego zimowego i odwrotnie. Przeciwnicy cofania zegarków argumentują, że zmiana czasu jest kosztowna i skomplikowana. W transporcie kolejowym przy odwoływaniu czasu letniego pociągi pasażerskie będące na trasie w chwili przestawiania zegarów, muszą wydłużyć postój o co najwyżej godzinę na najbliższym posterunku ruchu, aby jechać dalej zgodnie z rozkładem jazdy. Przestawienie czasu z letniego na zimowy sprawia kłopoty również w transporcie lotniczym oraz systemach informatycznych (kłopoty przeliczania przy przechowywaniu i wyświetlaniu czasu w zależności od pory roku). Aby uniknąć problemów, banki z reguły na ten czas całkowicie blokują dostęp do swoich produktów.

Zmiana czasu 2015. A co z oszczędzaniem prądu?

Nie ma zgody co do opłacalności stosowania czasu letniego - między innymi z uwagi na zmieniające się zużycie prądu każdego roku oraz zmiany zużycia prądu w zależności od pogody. W Nowej Zelandii zużycie prądu w pierwszym tygodniu po zmianie czasu zmniejszyło się o 5 proc. Badania w USA wykazały mniejsze zużycie prądu o 1 proc. każdego dnia.

Z kolei według innych naukowców w jednym ze stanów w USA - Indianie - zmiana czasu powoduje więcej strat niż korzyści. Wyjaśniono to zwiększonym korzystaniem z klimatyzatorów i wentylatorów. W Polsce następuje przesunięcie godzin szczytu zużycia prądu.

Zmiana czasu 2105 z letniego na zimowy w Polsce i w Europie

Obecnie w Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 5 stycznia 2012 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego w latach 2012-2016.

Poza Polską na czas zimowy będą musieli przestawić się prawie wszyscy mieszkańcy Europy. Swoich zegarków nie cofną jedynie na Islandii, Białorusi i w Rosji.

Więcej o: