Dzień Edukacji Narodowej - jak jest obchodzony na świecie?

14 października to szczególny dzień w polskich szkołach. W tym dniu obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, popularnie nazywany Dniem Nauczyciela. Jednak nauczyciele doceniani są nie tylko w naszym kraju. Jak świętuje się Dzień Edukacji Narodowej w innych krajach?

Dzień Edukacji Narodowej na Tajwanie

Na Tajwanie odpowiednik naszego Dnia Edukacji Narodowej obchodzony jest 28 września. Ten dzień to dzień urodzin Konfucjusza. Nazywa się go wai kru. Cały rytuał podzielony jest aż na 36 różnych etapów. W obchodach biorą udział także rektorzy szkół wyższych.

Dzień Edukacji Narodowej w Chinach

W Chinach Dzień Nauczyciela obchodzi się 10 września. Co ciekawe - ta data nie nawiązuje do żadnego ważnego wydarzenia. Nauczyciele dostają pół dnia wolnego. Wręczanie prezentów nie jest obligatoryjne, jeśli uczniowie mają na to ochotę, mogą podarować belfrom kwiaty.

Dzień Edukacji Narodowej w Argentynie

Argentyńczycy świętują Dzień Nauczyciela dzień po Chińczykach - 11 września. Tego dnia zmarł bowiem Domingo Faustino Sarmiento, pierwszy cywilny prezydent Argentyny. Inwestował on w edukację - dzięki niemu dwukrotnie wzrosła liczba szkół w tym państwie, a argentyński system edukacji został uznany za najlepszy w Ameryce Łacińskiej. Dzień Edukacji Narodowej jest w Argentynie świętem państwowym, które obchodzi się dość hucznie. Bywa, że świętowanie trwa nawet kilka dni.

Dzień Edukacji Narodowej w Hiszpanii

Dzień Nauczyciela w Hiszpanii obchodzony jest 30 września. W tym dniu organizowane są duże imprezy, a w święto zaangażowane są także szkoły wyższe. Popularne jest przygotowywanie przez uczniów kartek dla konkretnego pedagoga.

Dzień Edukacji Narodowej w Finlandii

Finlandia posiada jeden z najlepiej ocenianych systemów szkolnictwa na świecie. W tym kraju nauczyciele jednak nie mają swojego formalnego święta. Nieoficjalnie uczniowie zwykli wyrażać swą wdzięczność dla belfrów 9 kwietnia.

Dzień Edukacji Narodowej na Litwie

Litewscy nauczyciele swoje święto obchodzą 5 października. W tym dniu nie odbywają się lekcje. Obchody organizowane są więc zwykle na dzień przed. Wtedy starsi uczniowie często mają szansę wcielić się w role nauczycieli i poprowadzić lekcje dla młodszych kolegów. Co ciekawe, w niektórych szkołach święto obchodzone jest podwójnie. Celebruje się także 14 października. Wynika to z faktu, że obecna na Litwie mniejszość polska honoruje jako święto rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej.