Jej celem jest zachęcenie mieszkańców Polski do działań ograniczających emisję szkodliwych dla zdrowia zanieczyszczeń powietrza. Indywidualne wybory mają wpływ na jakość powietrza, a więc na nasz stan zdrowia i komfort życia. Wbrew obiegowym opiniom za przekroczone normy zanieczyszczeń powietrza w naszym kraju odpowiadają przede wszystkim domowe instalacje grzewcze i transport samochodowy, a nie przemysł.
Kampania pokazuje, że dla poprawy stanu powietrza znaczenie mają nawet drobne decyzje - zakup opału dobrej jakości, dbanie o sprawność domowego pieca, zaprzestanie palenia śmieci czy rezygnacja z używania samochodu, gdy można skorzystać z transportu publicznego lub roweru. Ma też uświadomić, że większość działań ograniczających emisję zanieczyszczeń nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Przeciwnie - w dłuższej perspektywie może przełożyć się na istotne oszczędności w domowym budżecie.
Potrzebę przeprowadzenia kampanii potwierdzają badania opinii publicznej. Wyniki sondażu zrealizowanego w sierpniu 2015 r. dla Ministerstwa Środowiska pokazują, że choć Polacy zdają sobie sprawę ze znaczenia jakości powietrza dla komfortu ich życia, to ponad 80 proc. z nich uważa, że problem zanieczyszczenia powietrza nie dotyczy miejsca, w który mieszkają. Jak pokazują dane pochodzące z monitoringu jakości powietrza w Polsce, jest to fałszywe przekonanie. Dlatego kampania oprócz zachęcania do zmiany codziennych zachowań, informuje też o skali zanieczyszczenia powietrza i jego skutkach zdrowotnych.
Kampania sfinansowana ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej potrwa do końca listopada. Działania wspiera Ministerstwo Zdrowia.
Odwiedź stronę kampanii www.tworzymyatmosfere.pl