Dwa kierunki? Czemu nie... ale wybierz mądrze!

Równoległe studiowanie dwóch kierunków to wyzwanie dla ambitnych. Wymaga pracowitości, dobrej organizacji czasu i nastawienia na dużo nauki. Skoro kosztuje to tyle trudu, warto dobrze przemyśleć wybór drugiego kierunku. Niech będzie to coś, co naprawdę się opłaci.

Wykształcenie wyższe to dziś praktycznie norma. Warto więc znaleźć sposób, by jakoś się wyróżnić wśród pozostałych magistrów wchodzących na rynek pracy. Wiele osób sądzi, że tym sposobem będzie ukończenie studiów na dwóch różnych kierunkach. Ważne jednak, by było to sensowne połączenie, które pozwoli zdobyć naprawdę konkretną wiedzę w danym obszarze. Studiowanie np. dwóch filologii czy socjologii i politologii raczej nie będzie szczególnie owocne. Jakie kierunki warto łączyć? Poniżej omawiamy przykładowe połączenia, na które decydują się studenci.

Dziennikarstwo i...

O studiach dziennikarskich często mówi się, że uczą warsztatu, a po ich skończeniu wie się, jak pisać, ale nie wie o czym. Brakuje wiedzy merytorycznej. Dlatego też szczególnie cenieni są dziennikarze wyspecjalizowani w konkretnym zakresie. Takie połączenie na pewno będzie pożądane w wielu redakcjach.

Dobrym wyborem dla osób na dziennikarstwie, które rozglądają się za drugim kierunkiem będzie politologia, stosunki międzynarodowe, socjologia czy kulturoznawstwo. Dzięki wiedzy tam zdobytej można będzie swobodnie wypowiadać się na tematy polityczne, społeczne czy okołokulturowe.

Dobrym drugim kierunkiem dla dziennikarza są filologie niszowe. Dzięki temu będą on mógł swobodnie pracować w krajach, w których ze względu na barierę językową dziennikarzy jest mniej. Taka relacja jest zawsze cenna. Dobre połączenie to także dziennikarstwo i polonistyka, zwłaszcza jeśli planuje się pracę w prasie. Dlaczego? Polonista jest w trakcie studiów zmuszony do przeczytania wielu stron, a to pozytywnie wpływa na umiejętności językowe. Oczytanie na pewno będzie też cenne przy prowadzeniu różnego rodzaju polemik, argumentowaniu stanowisk itp.

Samo prawo to za mało

Coraz częściej na drugi kierunek decydują się studenci prawa. Na jakie studia się decydują? Częstym wyborem są finanse. Takie połączenie pozwala na zdobycie naprawdę dobrze płatnej posady np. w bankach. Osoby, które ukończyły te dwa kierunki będą też świetnymi specjalistami np. od giełdy.

Prawnicy chętnie studiują także różne filologie. Nic dziwnego - takie połączenie może otwierać drogę do pracy w międzynarodowych firmach. Na pewno będzie też bardzo cenne na rodzimym rynku. Pracodawcy chętnie zatrudnią prawnika, który będzie w stanie swobodnie komunikować się w przynajmniej jednym języku obcym. W Polsce działa wiele firm, w których na co dzień prowadzona jest komunikacja z partnerami czy klientami z całego świata.

Psycholog marketingowiec

Studenci psychologii jako drugi kierunek wybierają często marketing. To kolejne dobre połączenie. Dzięki niemu mają szansę na pracę w różnego rodzaju firmach, zarówno w działach marketingu, jaki i HR-owych. Wiedza zdobyta na psychologii i umiejętności marketingowe w połączeniu na pewno pozwolą na tworzenie szczególnie skutecznych kampanii i projektów.

Chcesz zarządzać? Zastanów się czym

Zarządzanie to jeden z tych kierunków, który często wybierany jest jako drugi. Ten macierzysty jest najczęściej specjalistyczny, czasem inżynierski. Dobrym połączeniem może być np. budownictwo i zarządzanie, finanse i zarządzanie lub logistyka i zarządzanie. Wynika to z tego, że po samym zarządzaniu trudno o pracę w firmie na menedżerskim stanowisku, jeśli nie zna się branży danej firmy. Łatwiej zająć wysokie stanowisko, jeśli w danym przedsiębiorstwie pracowało się w zawodzie i ma się już doświadczenie. Wtedy ukończone zarządzanie będzie na pewno działać na plus. Jednak zarządzanie samo w sobie raczej nie da efektu.

Logistyka plus co?

Logistyka to kierunek, na który rośnie zapotrzebowanie. By być dobrym fachowcem w tej dziedzinie warto zastanowić się nad drugim kierunkiem, który poszerzy nieco wiadomości i ułatwi znalezienie pracy. Jednym z nich może być wspomniane już wyżej zarządzanie. Kolejna opcja to filologie. Dzięki znajomości języków obcych łatwiej będzie komunikować się z potencjalnymi klientami z całego świata. Pracodawcy często poszukują osób na stanowisko opiekuna klienta lub opiekuna regionu. Jeśli są to obszary zagraniczne logistyk legitymujący się dodatkowo dyplomem filologii będzie kandydatem idealnym.

Tylko dla umysłów ścisłych

Kolejne popularne połączenie dwóch kierunków studiów to ekonomia i informatyka. To świetne rozwiązanie dla tych, którzy wiąż swoją przyszłość z giełdą, bankami itp. Trzeba jednak pamiętać, że to naprawdę ekstremalne połączenie. Będzie dobre tylko dla prawdziwych pasjonatów cyferek.

Turystyka + języki obce = przewodnik doskonały

Studenci turystyki i rekreacji często decydują się na równoległe studiowanie obcej filologii. To idealne połączenie, dzięki któremu można realizować się w zawodzie. Warto, by nie była to jedna z popularniejszych filologii, np. angielska czy niemiecka. Lepiej postawić na coś bardziej egzotycznego, np. arabski. Miejscowi na pewno docenią tych, którzy będą w stanie dogadać się z nimi w rodzimym języku. Przewodnicy, którzy świetnie znają język i kulturę danego kraju są naprawdę cenieni. Studiując turystykę warto mieć to na uwadze. Praca jest przecież idealna dla miłośników podróży.

Finanse i rachunkowość oraz analityka gospodarcza

Kolejne połączenie studiów, które polecamy, to finanse i rachunkowość oraz analityka gospodarcza. Oba kierunki pozwolą poznać podstawowe zasady, które sterują gospodarką na całym świecie. Specjalista, który ukończy te dwa kierunki będzie miał szansę bardzo trafnie diagnozować rynki, badać i oceniać skalę bezrobocia itp. Zatrudnienie znajdzie m.in.: w sektorze bankowym czy analitycznym, w przedsiębiorstwach finansowych itp.

Pedagogika i coś jeszcze

Na pedagogikę co roku decyduje się naprawdę wielu maturzystów. Pedagogów na rynku pracy zaczyna więc przybywać. By wyróżnić się trzeba być specjalistą w czymś jeszcze. Właśnie dlatego studenci pedagogiki często decydują się na studiowanie jeszcze jednego kierunku, bardzo często związanego z przedmiotami szkolnymi. Popularne są więc filologia polska, angielska, historia itp.

Warto pamiętać, że pedagogika to studia przygotowujące do nauczania innych ludzi, nie tylko dzieci. Zdobyte umiejętności przydatne są także w pracy z dorosłymi. Warto je więc łączyć także z marketingiem czy zarządzaniem. Na pewno przydadzą się, jeśli planuje się karierę np. w HR.

Więcej o: