To zła informacja dla wszystkich łasuchów, ale zdecydowanie dobra, jeśli spojrzeć na stan zdrowia najmłodszych Polaków: badania mówią, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W ramach walki z otyłością od 1 września wchodzi w życie nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Dzięki temu firmy prowadzące sklepiki szkolne nie będą mogły sprzedać w nich tzw. śmieciowego jedzenia. Uczniowie nie będą już mogli kupować w szkolnych sklepikach m.in. słodkich napojów czy chipsów. Nowela wprowadza też wymagania dotyczące jedzenia podawanego dzieciom np. w stołówkach.
Od tego roku szkolnego część uczniów będzie uczyć się z darmowych podręczników.
- W nadchodzącym roku szkolnym 2015/2016 podręczniki będą darmowe - z punktu widzenia rodzica - dla uczniów klasy pierwszej, drugiej i czwartej szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy gimnazjum - mówiła minister edukacji, Joanna Kluzik-Rostkowska, na czwartkowej konferencji prasowej.
To już drugi rok reformy podręcznikowej. 1 września 2014 roku bezpłatny podręcznik "Nasz elementarz" dostali uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych.
Nowy rok szkolny 2015/2016 przynosi też zmiany w ocenianiu uczniów. Zajęcia z wychowania fizycznego, muzyki, plastyki i techniki nie będą oceniane jak dotychczas. Liczyć mają się przede wszystkim chęci, przez co uczniowie mniej uzdolnieni lub mniej sprawni fizycznie nie będą na straconej pozycji.
W nowych przepisach MEN znalazł się zapis mówiący, że "należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków". Liczyć ma się też obecność na zajęciach oraz aktywność poza nimi, na przykład "działania na rzecz sportu szkolnego i kultury fizycznej".
Na zajęciach z WF-u wprowadzona zostanie m.in. możliwość zwolnienia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych, a nie ze zwolnienia z realizacji tych zajęć w ogóle. Podstawą do zwolnienia będzie teraz opinia lekarza wskazująca, jakich ćwiczeń fizycznych uczeń nie może wykonywać oraz przez jaki okres.
To chyba najbardziej kontrowersyjna ze zmian wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Od 1 września 2015 roku obowiązkiem szkolnym zostały objęte wszystkie sześciolatki, czyli dzieci urodzone w 2009 roku. Wraz z sześciolatkami we wrześniu do pierwszych klas pójdą też dzieci siedmioletnie. W ubiegłym roku obok siedmiolatków do pierwszych klas obowiązkowo poszła połowa rocznika sześciolatków.