1 września - czas do szkoły! Jakie zmiany szykują się w edukacji od tego roku szkolnego?

1 września, czyli właśnie dziś, rok szkolny 2015/2016 rozpoczyna prawie 5 milionów uczniów. Za nimi dwa miesiące wakacji, przed nimi 10 miesięcy nauki. Od tego roku szkoły stoją w obliczu pewnych zmian w edukacji. Co się zmieni? Wyjaśniamy.

1 września, zmiany w edukacji - od tego roku koniec ze śmieciowym jedzeniem w szkołach!

To zła informacja dla wszystkich łasuchów, ale zdecydowanie dobra, jeśli spojrzeć na stan zdrowia najmłodszych Polaków: badania mówią, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W ramach walki z otyłością od 1 września wchodzi w życie nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Dzięki temu firmy prowadzące sklepiki szkolne nie będą mogły sprzedać w nich tzw. śmieciowego jedzenia. Uczniowie nie będą już mogli kupować w szkolnych sklepikach m.in. słodkich napojów czy chipsów. Nowela wprowadza też wymagania dotyczące jedzenia podawanego dzieciom np. w stołówkach.

1 września - wchodzą darmowe podręczniki

Od tego roku szkolnego część uczniów będzie uczyć się z darmowych podręczników.

- W nadchodzącym roku szkolnym 2015/2016 podręczniki będą darmowe - z punktu widzenia rodzica - dla uczniów klasy pierwszej, drugiej i czwartej szkoły podstawowej oraz pierwszej klasy gimnazjum - mówiła minister edukacji, Joanna Kluzik-Rostkowska, na czwartkowej konferencji prasowej.

To już drugi rok reformy podręcznikowej. 1 września 2014 roku bezpłatny podręcznik "Nasz elementarz" dostali uczniowie pierwszych klas szkół podstawowych.

1 września, zmiany w edukacji - nowy system oceniania

Nowy rok szkolny 2015/2016 przynosi też zmiany w ocenianiu uczniów. Zajęcia z wychowania fizycznego, muzyki, plastyki i techniki nie będą oceniane jak dotychczas. Liczyć mają się przede wszystkim chęci, przez co uczniowie mniej uzdolnieni lub mniej sprawni fizycznie nie będą na straconej pozycji.

W nowych przepisach MEN znalazł się zapis mówiący, że "należy w szczególności brać pod uwagę wysiłek wkładany przez ucznia w wywiązywanie się z obowiązków". Liczyć ma się też obecność na zajęciach oraz aktywność poza nimi, na przykład "działania na rzecz sportu szkolnego i kultury fizycznej".

Na zajęciach z WF-u wprowadzona zostanie m.in. możliwość zwolnienia ucznia z wykonywania określonych ćwiczeń fizycznych, a nie ze zwolnienia z realizacji tych zajęć w ogóle. Podstawą do zwolnienia będzie teraz opinia lekarza wskazująca, jakich ćwiczeń fizycznych uczeń nie może wykonywać oraz przez jaki okres.

1 września - 6-latki obowiązkowo do szkół

To chyba najbardziej kontrowersyjna ze zmian wprowadzonych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Od 1 września 2015 roku obowiązkiem szkolnym zostały objęte wszystkie sześciolatki, czyli dzieci urodzone w 2009 roku. Wraz z sześciolatkami we wrześniu do pierwszych klas pójdą też dzieci siedmioletnie. W ubiegłym roku obok siedmiolatków do pierwszych klas obowiązkowo poszła połowa rocznika sześciolatków.