Matura poprawkowa 2015. Nie zdałem matury. Co robić?

Oblałeś maturę? To nie koniec świata. Nie zdana matura nie jest sytuacją bez wyjścia. Jednym z rozwiązań jest matura poprawkowa. Przygotuj się na intensywną naukę i daj sobie szansę na maturze poprawkowej w sierpniu lub spróbuj ponownie za rok.

Matura poprawkowa 2015. Oblana matura. Co teraz?

Co roku pojawiają się maturzyści, którym z różnych przyczyn nie udało się zdać egzaminu dojrzałości. Sytuację te można naprawić. Trzeba tylko zastanowić się co spowodowało, że nie udało się zdać matury. Znalezienie przyczyny umożliwi wybranie najlepszego rozwiązania. Zacznij więc od zastanowienia się nad tą kwestią.

Nie zdałem matury, bo nie byłem do niej przygotowany. Co robić?

To chyba najprostszy do naprawienia scenariusz. Jeśli nie udało się zdać jednego egzaminu zawsze można podejść do matury poprawkowej w sierpniu. Dwa miesiące wakacji to wystarczająco dużo czasu na solidną naukę i powtórkę informacji. Jeśli dobrze rozłożysz naukę w czasie i będziesz regularnie się uczyć zdanie poprawki masz jak w banku.

Nie zdałem matury, bo wybrałem złe przedmioty. Co teraz?

Jeśli włożyłeś w przygotowania do matury wiele czasu i wysiłku, przyswoiłeś tak dużo informacji, jak tylko mogłeś, a i tak nie udało się zdać to być może te przedmioty nie są twoimi mocnymi. W takim wypadku możesz zdecydować się zdawać inne przedmioty. Będzie to jednak możliwe dopiero w następnym roku. Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy. Z jednej strony maturę uzyskasz rok później niż koledzy, jednak z drugiej możesz ten rok wolnego dobrze wykorzystać. W tym czasie powinieneś przede wszystkim solidnie przygotować się do matury z nowych przedmiotów. Warto też zdobyć nowe umiejętności - jeśli masz taką możliwość zrób np. kurs językowy.

Matura poprawkowa 2015. Nie zdałem matury. I co teraz?

Podchodząc do matury poprawkowej lub decydując się na ponowne jej zdawanie w maju wyznacz sobie jasne cele. Dziś nie liczy się już zdanie wszystkich przedmiotów na wysokim poziomie. Lepiej skupić się na konkretnych przedmiotach, które będą istotne przy rekrutowaniu się na studia.

Nie zdałeś matury? Nie ty jeden

Matura to jeden z najważniejszych egzaminów w życiu. Dziś mało kto jej nie ma i mało kto nie chce jej mieć. W życiu jednak nie wszystko zawsze układa się po myśli. Oblałeś maturę? Nie załamuj się. Egzaminu maturalnego za pierwszym razem nie zdali także Tomasz Kot, Beata Tyszkiewicz czy Szymon Majewski. Oblana matura nie przekreśla kariery.

Więcej o: