Matura poprawkowa 2015. Ustna matura - jak przygotować się do matury ustnej?

Matura poprawkowa 2015 odbędzie się między 24 a 28 sierpnia. Czasu do egzaminu jest coraz mniej. Ustna matura to jeden z najbardziej stresujących egzaminów, jaki muszą zdać maturzyści. Obawy budzi to, czy komisja będzie przychylna, a pytania proste. Jak przygotować się do matury ustnej?

Przygotowania do matury ustnej zacznij wcześniej

Poprawkowa matura ustna 2015 to egzamin, do którego nie da się przygotować w dwie noce. Ocenia ona nie tylko naszą wiedzę, ale też sposób wypowiadania się, konstruowanie zdań, logikę wywodu i wiele innych umiejętności, które zdobywamy i rozwijamy przez cały czas. Warto pomyśleć o tym odpowiednio wcześniej. Ćwicz swobodne wypowiedzi na różne tematy, przypomnij sobie lektury szkolne, oglądaj seriale w języku, z którego zdajesz egzamin.

Matura poprawkowa 2015: jak przygotować się do matury ustnej z języka polskiego?

Nowa matura ustna nastawiona jest na wypowiedź maturzysty tworzoną ad hoc. Ważne jest by dokładnie przeczytać polecenie i zastanowić się, o czym trzeba powiedzieć, by udzielić jak najlepszej odpowiedzi na pytanie. W tym celu warto powtórzyć zwłaszcza najważniejsze lektury. By móc swobodnie się do nich odnosić warto uporządkować wiedzę na ich temat. Należy znać główne wątki, nie mylić autorów i pamiętać, z której epoki dane teksty pochodzą. Przygotowując się do matury ustnej z języka polskiego warto skupić się właśnie na tych aspektach.

Jak przygotować się do matury ustnej z języka obcego?

By dobrze zdać poprawkową maturę ustną 2015 z języka obcego warto przygotować się ze słówek. Można zrobić listę tych, które uznamy za najbardziej przydatne. Trzeba też powtórzyć czasy, zwroty typowe dla danego języka, wyjątki itp. Komisji na pewno można zaimponować posługując się idiomami i bardziej skomplikowanymi konstrukcjami. Jeśli jednak nie jesteś mocny z danego języka lepiej skup się na powtarzaniu podstaw.

Matura poprawkowa 2015 - myśl pozytywnie

Dobre nastawienie na pewno pomoże uczyć się, a później zdać egzamin. Solidne powtórki gwarantują zdanie matury ustnej. Bądź uśmiechnięty, uprzejmy dla komisji, mów wyraźnie i opanuj stres. Musi się udać!

Więcej o: