W tegorocznej rekrutacji na studia nie było zaskoczenia, jeśli chodzi o kierunki cieszące się największym zainteresowaniem. Uczelnie zanotowały największy szturm na prawo. Na Uniwersytecie Warszawskim chęć studiowania tego kierunku zadeklarowało ponad 2 tys. osób, tyle samo co na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Na poznańskim Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza na prawie dokonano ponad 1,6 tys. rejestracji. Ponad 1,3 tys. zapisów zarejestrowano w systemach rekrutacyjnych na Uniwersytetach Łódzkim i Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
Kandydaci już od paru lat z równą determinacją szturmują psychologię. W pierwszej turze rekrutacji na ten kierunek na UW zgłosiło się ponad 1,6 tys. chętnych. Poznański Uniwersytet im. Adama Mickiewicza zanotował nieco ponad 1,2 tys. rejestracji, a Uniwersytet Łódzki - 1,1 tys. To też jeden z najpopularniejszych kierunków na UMCS-ie, gdzie na psychologię wpłynęło prawie 800 zapisów. Na Uniwersytecie Wrocławskim psychologia była drugim najbardziej obleganym kierunkiem pod względem liczby kandydatów na jedno miejsce - walczyło o nie 13 osób.
Tegoroczni maturzyści marzą też o kierunkach związanych z finansami. Czołówkę najbardziej obleganych kierunków na Uniwersytecie Warszawskim otwiera ekonomia (ponad 2,8 tys. zapisów). Na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy o jedno miejsce na tym kierunku walczy 4,5 osoby. Z kolei na UMCS-ie niemal tysiąc kandydatów zapisało się na finanse i rachunkowość. Na Uniwersytecie Łódzkim na ten sam kierunek wpłynęło prawie 800 rejestracji. Na kieleckim Uniwersytecie Jana Kochanowskiego o jedno miejsce na finansach i rachunkowości w pierwszej turze rekrutacji ubiegało się 4,08 osób.
Wielu tegorocznych maturzystów stawia na języki obce z myślą o zagranicznych rynkach pracy. Na kierunku filologia szwedzka na UJ o jedno miejsce w pierwszej turze rekrutacji walczyło 17,1 kandydata. Limit miejsc wynosił zaś 32. Bój toczył się też o miejsce na filologii szwedzkiej prowadzonej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza - o jeden z 24 indeksów walczyły 23 osoby, a o miejsce na filologii duńskiej - prawie 13 osób.
Równie obleganymi kierunkami studiów są filologie orientalne. Na japonistykę na Uniwersytecie Jagiellońskim na jedno miejsce aplikowało 11,3 osób. Na sinologii chętnych było 10,9 kandydata na miejsce. Konkurencja była więc zacięta, ponieważ japonistykę może studiować maksymalnie 28 osób, a sinologię - tylko 22. Z kolei na Uniwersytecie Wrocławskim o jeden indeks na filologii dalekowschodniej starało się 6 kandydatów. Jednak w kategorii najwyższej liczby kandydatów na jedno miejsce we Wrocławiu królowała italianistyka, gdzie na jedno miejsce przypadło 9,6 osób. W Łodzi o jeden indeks na tym kierunku ubiegały się 4,84 osoby.
Niedostanie się w pierwszej turze na kierunek marzeń nie musi przekreślać planów związanym ze studiowaniem. Wcale nie musisz mieć całego roku "w plecy". Wiele uczelni wciąż prowadzi nabór na studia, gdzie czekają jeszcze wolne miejsca na szeregu różnych kierunków. Maturzysto, sprawdź, jakie masz opcje i gdzie jeszcze możesz złożyć dokumenty na studia!
Dolnośląskie - sprawdź wolne miejsca na studia!
Kujawsko-pomorskie - sprawdź wolne miejsca na studia!
Lubelskie - sprawdź wolne miejsca na studia!
Lubuskie - sprawdź wolne miejsca na studia!
Łódzkie - sprawdź wolne miejsca na studia!
Małopolskie - sprawdź wolne miejsca na studia!
Mazowieckie - sprawdź wolne miejsca na studia!
Opolskie - sprawdź wolne miejsca na studia!
Podkarpackie - sprawdź wolne miejsca na studia!
Podlaskie - sprawdź wolne miejsca na studia!
Pomorskie - sprawdź wolne miejsca na studia!
Śląskie - sprawdź wolne miejsca na studia!
Świętokrzyskie - sprawdź wolne miejsca na studia!
Warmińsko-mazurskie - sprawdź wolne miejsca na studia!
Wielkopolskie - sprawdź wolne miejsca na studia!
Zachodniopomorskie - sprawdź wolne miejsca na studia!