Studia 2016 - Wrocław po studencku. Co robią w wolnym czasie wrocławscy studenci?

Studia 2016 rozpoczną się od października. Wrocław, dynamicznie rozwijające się miasto, w którym tworzy się centrum biznesowe południowo-zachodniej Polski, to częsty wybór przyszłych studentów. Szeroka oferta dydaktyczna oraz liczne atrakcje oferowane w tym mieście przyciągają wielu maturzystów. Sprawdźmy zatem, jak się żyje i studiuje we Wrocławiu.

Studia 2016. Wrocławskie uczelnie wyższe

We Wrocławiu można znaleźć uczelnie niemal każdego typu. Uniwersytet Wrocławski i Politechnika Wrocławska to dwie, chyba najbardziej znane, szkoły wyższe. Artystyczne dusze mogą podjąć naukę na Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta. Na bardziej muzykalnych czeka Akademia Muzyczna im. Karola Lipińskiego. Osoby, które chcą związać swoją przyszłość ze sportem mogą studiować na Akademii Wychowania Fizycznego.

We Wrocławiu mieści się także jedna z kilku szkół w Polsce, która kształci kadrę oficerską. Jest to Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki. Prowadzi ona zarówno studia wojskowe, których studenci są skoszarowani, jak i cywilne. We Wrocławiu działają także: Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy i Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich. We Wrocławiu mogą kształcić się także przyszli duchowni. Działa tam Metropolitarne Wyższe Seminarium Duchowne oraz Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów.

Lubisz bary mleczne, imprezy w plenerze, ale chętnie zajrzysz też do kina lub teatru? a Sprawdź, jakie kierunki oferuje WROCŁAW!

Bardzo kulturalne rozrywki we Wrocławiu...

Wrocław to jeden z najbardziej rozwiniętych ośrodków kulturalnych w Polsce. Studenci nie mogą więc narzekać na nudę. W końcu nie bez powodu miasto zostało wybrane Europejską Stolicą Kultury 2016 oraz Światową Stolicą Książki 2016. Oprócz tego, w 2016 roku, Wrocław będzie gospodarzem Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej Mężczyzn oraz Olimpiady Teatralnej. We Wrocławiu cyklicznie odbywają się festiwale muzyczne, m.in.: Przegląd Piosenki Aktorskiej czy Jazz nad Odrą.

We Wrocławiu działają także liczne muzea, jest ich ok. 20. Większość z nich oferuje darmowy wstęp w wybranym dniu tygodnia. Studenci mogą też odwiedzić jedno z kilku kin. Na Dworcu Głównym znajduje się jedyne w Europie działające kino dworcowe.

... i trochę więcej szaleństwa w tym samym mieście

Popularnym miejscem we Wrocławiu jest klub Czarny Kot. Odbywa się tam wiele imprez o różnym charakterze. Poniedziałkowe popołudnia to już tradycyjnie czas na spotkania CouchSurfingu. W środę w klubie panują rytmy latynoskie i salsoteki. W Czarnym Kocie można też obejrzeć mecz lub koncert.

Od niedawna we Wrocławiu funkcjonuje Piwnica Quest. To propozycja rozrywki dla grupy od 2 do 5 osób. Głównym celem uczestników gry jest wydostanie się z pomieszczenia, w którym są zamknięci. W tym celu muszą wykonać szereg zadań logicznych. Nie zabraknie pracy zespołowej, myślenia, sprytu i świetnej zabawy.

We Wrocławiu można też rozerwać się grając w paintball laserowy. Kwatera Główna oferuje pojedyncze gry, które trwają 20 min, a także gry grupowe, trwające aż 2 godziny. W Kwaterze można też zagrać w planszówki lub piłkarzyki.

Wyspa w środku miasta czyli Wyspa Słodowa

Miejscem charakterystycznym dla miasta jest Wyspa Słodowa. Odbywają się tam koncerty, przedstawienia, organizowane jest kino plenerowe i wiele innych akcji. Większość organizowanych tam imprez jest bezpłatna. Studenci mogą więc przyjść, by posłuchać stawiających pierwsze kroki zespołów lub obejrzeć początkujące grupy kabaretowe. Mogą też sami zaprezentować się na scenie. Na Wyspie Słodowej mają szanse zadebiutować wrocławskie talenty.

Wyspa stała się bardzo popularnym miejscem spotkań. Głównie ze względu na fakt, że prawie zawsze coś się tam dzieje. Studenci, którzy nie mają pomysłów na zagospodarowanie czasu wolnego, mogą się tam wybrać - czas zorganizuje się sam.

Studia 2016. Wrocławskie bary na studencką kieszeń

Zdecydowanym numerem 1. we Wrocławiu, jeśli chodzi o niedrogie obiady, jest bar mleczny Miś. Chwalona jest obsługa, niskie ceny i smaczne jedzenie. Zupy to koszt od 2 do 3 zł. Za około 10 zł można zjeść dwudaniowy obiad. Popularny wśród studentów jest także Bar Bazylia, który mieści się w pobliżu Uniwersytetu Wrocławskiego. W menu znajduje się ok. 70. pozycji. Jedzenie sprzedawane jest na wagę. 100 gramów to wydatek 2,59 zł. Wielkość obiadu można więc dopasować do apetytu.

Lubisz bary mleczne, imprezy w plenerze, ale chętnie zajrzysz też do kina lub teatru? a Sprawdź, jakie kierunki oferuje WROCŁAW!

Studia 2016. Komunikacja miejska we Wrocławiu

Po Wrocławiu studenci poruszają się autobusami lub tramwajami. W godzinach szczytu dodatkowe kursy mają autobusy przyspieszone lub szczytowe. Funkcjonuje także kilka linii nocnych. Bilet jednorazowy ulgowy dzienny kosztuje 1,50 zł, nocny - 1,60 zł. Trzeba pamiętać, że we wrocławskiej komunikacji miejskiej za przewóz bagażu lub zwierząt należy dopłacić 1,50 zł. Bilet miesięczny na wszystkie linie to koszt 49 zł. Bilet na wszystkie linie na cztery miesiące kosztuje 150 zł, na pięć - 185 zł.

We Wrocławiu znajduje się jeden z ładniejszych dworców kolejowych. Zatrzymuje się tam Pendolino. Miasto posiada także lotnisko. Tanie linie lotnicze oferują przeloty krajowe, np. Wrocław-Warszawa, Wrocław-Gdańsk, w bardzo atrakcyjnych cenach. Bilety można kupić już za 19 zł.

Alternatywą dla komunikacji miejskiej są rowery, które można wypożyczać. W tej chwili miasto posiada 700 rowerów rozmieszczonych na 70 stacjach. Sieć jest w stałej rozbudowie. Koszty wypożyczenia roweru nie są wysokie. Opłata inicjacyjna wynosi 10 zł. Jeśli wypożyczy się rower na mniej niż 20 minut system nie naliczy opłaty. Jazda, która potrwa od 20 do 60 minut będzie kosztować użytkownika 2 zł. Każda kolejna godzina to 4 zł.

Więcej o: