Pierwsza elektroniczna sygnalizacja świetlna powstała 101 lat temu! Zobacz GOOGLE DOODLE

Google przypomina nam dziś o 101. rocznicy uruchomienia pierwszej elektronicznej sygnalizacji świetlnej. Z tej okazji przygotowanł specjalną animację ze zmieniającymi się światłami sygnalizacji - zielonym i czerwonym. Gdzie dokładnie powstała pierwsza sygnalizacja świetlna i kiedy dotarła do Polski?

Pierwsza sygnalizacja świetlna - kto skonstruował ją jako pierwszy?

Za pierwszą sygnalizację świetlną uważa się urządzenie zamontowane na skrzyżowaniu ulic Bridge Street i New Palace Yard w Londynie, niedaleko Pałacu Westminsterskiego. Ta sygnalizacja to konstrukcja J.P. Knighta, inżyniera kolejnictwa. Sygnalizację uruchomiono 10 grudnia 1868 roku. Nie była to jednak sygnalizacja elektryczna, ale sterowany ręcznie semafor z lampą gazową. Lampa wysyłała zielone i czerwone sygnały. Na elektroniczną sygnalizację świetlną trzeba było czekać jeszcze prawie pół wieku.

embed

Fot. Google

Pierwsza elektroniczna sygnalizacja świetlna powstała... w USA

Po raz pierwszy ruch drogowy zatrzymał się na czerwonym świetle w Cleveland, w amerykańskim stanie Ohio. Na rogu Euclid Avenue i 105. ulicy została zamontowana pierwsza elektryczna sygnalizacja świetlna. Miało to miejsce dokładnie 5 sierpnia 1914 roku.

Elektroniczna sygnalizacja świetlna - udoskonalenia na przestrzeni lat

Jak widzimy na animacji przygotowanej przez Google, pierwsza elektroniczna sygnalizacja świetlna miała jedynie dwa światła - czerwone i zielone. Sześć lat później, czyli w 1920 roku, zaczęła funkcjonować sygnalizacja trójkolorowa. Po raz pierwszy wprowadzono ją w Detroit.

Nie zapomniano też o ułatwieniach dla tych, którzy chcieli przedostać się na drugą stronę jezdni. Piesi mają wpływ na zmianę sygnalizacji świetlnej już od 82 lat. W 1933 roku po raz pierwszy zastosowano sygnalizację świetlną wzbudzaną przez przechodniów.

Pierwsza elektroniczna sygnalizacja świetlna: od kiedy funkcjonuje w Polsce?

W Polsce sygnalizacja elektryczna pojawiła się jeszcze w 1926 roku. Pierwszą sygnalizację zamontowano w Warszawie na skrzyżowaniu Alei Jerozolimskich i ulicy Marszałkowskiej. Po wojnie wraz z odbudową miast i ulic instalowano równocześnie sygnalizację świetlną. Pierwsza sygnalizacja świetlna wzbudzana przez pieszych pojawiła się w naszym kraju w 1967 roku przy ulicy Grójeckiej w Warszawie.

embed

Fot. Google

Elektroniczna sygnalizacja świetlna - bohaterka Google Doodle

Z okazji 101. rocznicy uruchomienia pierwszej na świecie elektronicznej sygnalizacji świetlnej wyszukiwarka Google przygotowała animowanego doodle'a. Widzimy na nim starodawne automobile zatrzymujące się na czerwonym świetle, i ruszające z impetem wraz ze zmianą sygnalizacji świetlnej na kolor zielony.

Więcej o: