Studencki Radom. Na jakich uczelniach studiują i jak spędzają wolny czas radomscy studenci?

Radom to kolejne z miast, w którym kwitnie studenckie życie. Chcesz studiować w mieście, z którego pochodzą Jacek Malczewski, Leszek Kołakowski, Dariusz Rosati i Tomasz Karolak? W mieście, gdzie postawiono pierwszy w Polsce blok typu "wielka płyta"? Podpowiadamy na jakich uczelniach uczą się tutejsi żacy, gdzie jedzą i jak spędzają czas wolny.

Studia 2015. Jakie uczelnie oferuje maturzystom Radom?

Państwową uczelnią w Radomiu jest Uniwersytet Technologiczno-Humanistyczny im. Kazimierza Pułaskiego czyli dawna Politechnika Radomska. Jest to jedyna publiczna uczelnia wyższa w regionie. Swoje wydziały zamiejscowe mają tu jednak np. Uniwersytet Warszawski i lubelski Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej. Miasto ma szeroką ofertę szkół prywatnych. Działają tu Wyższa Szkoła Handlowa, Prywatna Wyższa Szkoła Ochrony Środowiska i wiele innych. Ponadto w Radomiu znajduje się także Wyższe Seminarium Duchowne.

Szukasz niedużego miasta, w którym połączysz studiowanie ze świetną rozrywką? Sprawdź, co możesz studiować w RADOMIU!

Domy studenckie w Radomiu

UTH oferuje studentom zakwaterowanie w akademikach. Domy studenckie są trzy: "Bliźniak A", "Bliżniak B" i "Walet". Miesięczny czynsz za miejsce w pokoju dwuosobowym to wydatek rzędu 300 do 350 zł. Można wynająć też pokój jednoosobowy. Czynsz waha się wówczas od 450 do 600 zł. W akademikach UTH można mieć zwierzęta, jednak czynsz rośnie wtedy o 100 zł.

Radomska komunikacja miejska

Po Radomiu można podróżować korzystając z którejś z 26. linii autobusowych. Ceny biletów są umiarkowane - jednorazowy ulgowy kosztuje 1.50 zł. Za miesięczny na wszystkie linie student będzie musiał zapłacić 40 zł. Można zdecydować się na bilet trzymiesięczny - 110 zł, lub taki, który jest ważny przez 150 dni - 170 zł.

Gdzie tanio zjeść w Radomiu?

Miejscem, które często odwiedzają studenci jest bar Kubuś przy ulicy Kościuszki. Serwowana jest tam typowa kuchnia polska w cenach w sam raz na studencką kieszeń. Zupa to wydatek od 4 do 8 zł. Za ok. 10 zł można zjeść drugie danie - pierogi, bigos czy kotlety. Bar przygotował także promocje. Za 15 zł można kupić danie dnia czyli zestaw: zupa, drugie danie, surówka, kompot. Kubuś ma w swojej ofercie także śniadania. Bar zapewnia bezpłatny dowóz zamówienia do klienta.

Popularnością wśród radomskich studentów cieszy się także bar Matrioszka, serwujący domową kuchnię wschodnią. W menu znajdują się np.: homiłki, czyli kotlety z ziemniaków i sera żółtego, chinkali, czyli gruzińskie pierożki z mięsem wieprzowym oraz solianka - gęsta rosyjska zupa. Ceny wahają się od 6 do 15 zł. Bar znajduje się przy ulicy Chrobrego.

Szukasz niedużego miasta, w którym połączysz studiowanie ze świetną rozrywką? Sprawdź, co możesz studiować w RADOMIU!

Gry, Gombrowicz i Air Show, czyli jak bawią się radomscy studenci

Częstym miejscem studenckich spotkań są fontanny przy deptaku. Latem organizowany jest w tym miejscu cykl koncertów - "muzyczne fontanny". Popularny jest także Game Bar przy Placu Jagiellońskim. W tym miejscu można zagrać w paintball laserowy, pograć na konsolach, grać w planszówki, tańczyć i wziąć udział w karaoke, czyli po prostu dobrze się bawić. Lokal zaprasza także gości do swojego drink baru.

Spragnieni kultury nie mogą narzekać na brak rozrywek. We Wsoli, tuż za Radomiem, znajduje się Muzeum Witolda Gombrowicza. W samym Radomiu można odwiedzić Muzeum Jacka Malczewskiego. W mieście znajduje się także Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Od 2001 roku w Radomiu regularnie odbywa się Radomski Festiwal Jazzowy. W zeszłym roku jedną z gwiazd imprezy było New Bone.

Chyba najbardziej znanym radomskim wydarzeniem są coroczne Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW. Gromadzą one naprawdę liczną widownię - w 2013 roku pokazy obejrzało 180 tysięcy widzów. Air Show to świetna okazja do spotkań ze znajomymi. W trakcie imprezy można obejrzeć wystawy samolotów. W tym roku w roli eksponatów mają pojawić się nawet czołgi.

Więcej o: