Kierunki studiów - stosunki międzynarodowe

Stosunki międzynarodowe to częsty wybór kandydatów na studia. Kierunek jest interdyscyplinarny, pozwala na podjęcie pracy w różnych zawodach. Wymaga od studentów zdolności analitycznych, znajomości języków i zorientowania w aktualnych wydarzeniach na całym świecie. Jakie są perspektywy absolwentów stosunków międzynarodowych?

Rekrutacja 2016 - czego uczą się studenci stosunków międzynarodowych?

Stosunki pomiędzy państwami dotyczą niemal każdego aspektu życia. Z tego powodu studenci stosunków międzynarodowych muszą być przygotowani na zdobycie wiedzy z wielu różnych dziedzin. W programie znajdują się więc przedmioty dotyczące gospodarki, prawa, polityki, kultury, historii, geografii, demografii i wielu innych. Ponadto studenci uczą się także statystyki i prognozowania. Osobne przedmioty poświęcone są działaniu organizacji międzynarodowych. Na niektórych uczelniach studenci stosunków mają obowiązkowe lektoraty z dwóch języków nowożytnych.

Jesteś na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w świecie? Masz własne zdanie w kwestiach dotyczących gospodarki i polityki? Stosunki międzynarodowe to kierunek dla ciebie! Sprawdź, gdzie możesz studiować STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE

Kierunki studiów 2016 - jakie specjalizacje na stosunkach międzynarodowych?

W trakcie studiów studenci muszą wybrać jedną ze specjalizacji. Z obraną dziedziną prawdopodobnie związana będzie ich ścieżka zawodowa. Specjalności są różne, w zależności od uczelni. Na Uniwersytecie Łódzkim studenci muszą zdecydować się na jedną z nich już po pierwszym semestrze. Do wyboru mają cztery specjalności: komunikowanie międzynarodowe, politykę międzynarodową i dyplomację, regiony świata i regionalizm oraz niemcoznawstwo. Uniwersytet Jagielloński oferuje trzy specjalizacje: integracja europejska, dyplomacja współczesna, bezpieczeństwo międzynarodowe.

Studia 2016 - kto będzie dobrym kandydatem na stosunki międzynarodowe?

Ze względu na dużą różnorodność zdobywanej wiedzy kandydat na studia w tym kierunku powinien interesować się tym, co dzieje się na świecie. Bycie na bieżąco z aktualnymi wydarzeniami jest w tym przypadku niezbędne. Kandydaci powinni umieć komunikować się w sposób jasny i precyzyjny. Przyda się umiejętność negocjowania i argumentowania. Atutem będzie także umiejętność pracy w grupie. Studia będą dobre dla osób, które nie boją się wyzwań.

Kierunki studiów 2016 - praca po stosunkach międzynarodowych

Absolwenci stosunków międzynarodowych znajdują pracę w wielu miejscach. Jednym z nich jest administracja państwowa. Najczęściej obejmują stanowisko analityka lub specjalisty. Mogą pracować nie tylko przy sprawach dotyczących stosunków pomiędzy państwami. Poradzą sobie także w kwestiach gospodarczych czy politycznych.

Po tym kierunku można też zrobić karierę w dużych międzynarodowych firmach. Absolwenci stosunków często są przyjmowani jako osoby odpowiedzialne za kontakt z zagranicznymi instytucjami, jako doradcy polityczni itp. Kolejną możliwością jest praca w ośrodkach badawczych zajmujących się stosunkami międzynarodowymi.

Po ukończeniu tego kierunku niektórzy decydują się na pracę w mediach. Dzięki rozeznaniu w aktualnej sytuacji na świecie występują czasem w roli ekspertów. Mogą też pisać o tym, co właśnie dzieje się w sferze gospodarki czy polityki. Ścieżka kariery absolwentów stosunków często jest powiązana z szeroko rozumianą dyplomacją.

Jesteś na bieżąco ze wszystkim, co dzieje się w świecie? Masz własne zdanie w kwestiach dotyczących gospodarki i polityki? Stosunki międzynarodowe to kierunek dla ciebie! Sprawdź, gdzie możesz studiować STOSUNKI MIĘDZYNARODOWE

Stosunki międzynarodowe - progi punktowe na tym kierunku

Jeszcze kilka lat temu stosunki międzynarodowe znajdowały się w czołówce najbardziej obleganych kierunków. Obecnie nie są one aż tak popularne, jednak na brak chętnych nie mogą narzekać. W rekrutacji na studia 2014 na Uniwersytecie Warszawskim o jedno miejsce ubiegały się 3,79 osoby. Rok temu próg punktowy na UW na ten kierunek wynosił 58,06 pkt. Aby dostać się na stosunki międzynarodowe na UKSW należało uzyskać min. 51,35 pkt.

Więcej o: