Praca fizjoterapeuty nie należy do najprostszych. Wymaga posiadania dużej wiedzy teoretycznej i umiejętności wykorzystania jej w praktyce. Głównym zadaniem fizjoterapeuty jest przywrócenie sprawności fizycznej chorej osoby za pomocą ćwiczeń i masaży. Kandydat na fizjoterapeutę musi być gotowy na bliski kontakt z pacjentami. Niezbędna jest także empatia, ale i odporna psychika. Codzienna praca z ludźmi, których spotkały różne nieszczęścia, może być męcząca i stresująca. Kolejna niezbędną cechą jest cierpliwość. Nie wszyscy pacjenci robią szybkie postępy. Niektórym trzeba czasem dłużej tłumaczyć sposób wykonywania ćwiczeń.
Wierzysz, że zdrowie jest najważniejsze i chcesz pomagać tym, którzy utracili sprawność fizyczną? Będziesz świetnym fizjoterapeutą! Sprawdź, gdzie możesz studiować FIZJOTERAPIĘ
Ten kierunek ma w swojej ofercie kilkanaście polskich uczelni, zarówno państwowych, jak i prywatnych. Akademie Wychowania Fizycznego w największych miastach w Polsce co roku ogłaszają nabór na fizjoterapię. Do wyboru maturzyści mają więc m.in. AWF w Warszawie, Wrocławiu czy Gdańsku. Inną opcją jest np. Uniwersytet Medyczny w Łodzi lub Uniwersytet Medyczny w Poznaniu. Rekrutacje prowadzą także Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Rzeszowski oraz wiele innych uczelni. Fizjoterapia to kierunek, który można studiować w trybie dziennym lub zaocznym.
Studia nie należą do najłatwiejszych. Student musi przyswoić wiedzę z zakresu anatomii, fizjologii, biochemii, biofizyki i wielu innych. Musi też orientować się w dziedzinie protetyki i ortotyki. Oprócz tego powinien znać podstawy szeroko rozumianej pedagogiki, ze względu na kontakt z dziećmi i osobami starszymi w trakcie pracy. Program studiów przewiduje również zajęcia dotyczące metodyki nauczania ruchu. Student dowie się także, w jaki sposób ułożyć plan efektywnej rehabilitacji dla każdego pacjenta. Znaczna część zajęć na fizjoterapii to zajęcia praktyczne. W tym zawodzie niezwykle istotne jest doświadczenie.
Absolwenci fizjoterapii ubiegają się o pracę przede wszystkim w ośrodkach rehabilitacyjnych, szpitalach i innych placówkach medycznych. Dzięki zmianie przepisów kilka lat temu dziś mogą już w tych placówkach awansować i obejmować stanowiska kierownicze. Fizjoterapeutów zatrudnia się w ośrodkach sportowych. Sportowcy często korzystają z ich usług. Możliwe jest także prowadzenie własnej działalności czyli wizyt prywatnych. Zwykle wiąże się to z dojazdem do klienta. Fizjoterapeutów coraz częściej poszukują gabinety odnowy biologicznej.
Wierzysz, że zdrowie jest najważniejsze i chcesz pomagać tym, którzy utracili sprawność fizyczną? Będziesz świetnym fizjoterapeutą! Sprawdź, gdzie możesz studiować FIZJOTERAPIĘ
Fizjoterapia jest zawodem, który ma przed sobą przyszłość. Pacjentów nie brakuje. Coraz więcej osób traktuje rehabilitację jako sposób na dbanie o zdrowie. Można więc przypuszczać, że specjaliści w tej dziedzinie nie będą narzekać na brak pracy.