Powszechnie kojarzoną pracą absolwenta dziennikarstwa jest praca w mediach. To najoczywistsza ze ścieżek, jednak o taką karierę niełatwo. Samo ukończenie studiów najczęściej nie wystarczy. Niezbędne będą także przebyte staże czy praktyki. Dziennikarstwo pozwala jednak na podjęcie pracy także w innych zawodach. Absolwenci często znajdują zatrudnienie w firmach jako specjaliści z zakresu public relations. Ukończenie dziennikarstwa i odbycie odpowiednich praktyk pozwala również na pracę w reklamie. Inną możliwością jest praca w charakterze rzecznika prasowego. Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej firm zajmujących się edukacją medialną, prowadzących szkolenia z komunikacji itp. Te miejsca także oferują zatrudnienie absolwentom dziennikarstwa.
Lubisz rozmawiać z ludźmi i nie boisz się zadawać trudnych pytań? Jesteś na bieżąco z wydarzeniami na świecie? Masz zadatki na dziennikarza! Sprawdź, gdzie możesz studiować DZIENNIKARSTWO
Maturzysta decydujący się na podjęcie studiów na kierunku dziennikarstwo i komunikacja społeczna powinien interesować się tym, co dzieje się w świecie. Otwarty umysł i bystre oko pozwolą na dostrzeganie problemów, których społeczeństwo nie zauważa. Stąd już tylko krok do świetnych reportaży, artykułów, wywiadów. Niezbędna jest także chęć stałego zdobywania wiedzy z różnych dziedzin. Dobry dziennikarz musi być merytoryczny. Musi on również być osobą rzetelną i obiektywną. W przypadku tego zawodu etyka i wyważenie są niezwykle istotne.
Kandydaci na studia bardzo często decydują się na dziennikarstwo. W efekcie jest to jeden z najpopularniejszych kierunków. W 2014 roku na UWr o jedno miejsce na dziennikarstwie ubiegało się aż 11,5 kandydata. Na UW było to 11,6 kandydata. Niesłabnąca popularność wynika prawdopodobnie z prestiżu, jakim cieszą się studia. Skutkuje to jednak ogromną konkurencją na rynku pracy.
Dziennikarstwo i komunikacja społeczna to kierunek obejmujący wiedzę z wielu dziedzin. Studenci mają zajęcia z historii Polski i historii powszechnej. W toku studiów pojawiają się przedmioty dotyczące prawa, szczególnie prawa autorskiego, polityki, nauk społecznych czy ekonomii. Dużo czasu poświęca się na zagadnienia dotyczące mediów. Przyszli dziennikarze poznają historię i teorię mediów, systemy medialne itp. Duży nacisk kładzie się także na kulturę języka. Dziennikarz powinien sprawnie tworzyć teksty. Ważna jest też umiejętność precyzyjnego i płynnego wypowiadania się.
Lubisz rozmawiać z ludźmi i nie boisz się zadawać trudnych pytań? Jesteś na bieżąco z wydarzeniami na świecie? Masz zadatki na dziennikarza! Sprawdź, gdzie możesz studiować DZIENNIKARSTWO
Decydując się na studia dziennikarskie maturzyści muszą liczyć się z dużą konkurencją. Dotyczy to zarówno dostania się na studia, jak i znalezienia po nich pracy. Z tego względu bardzo ważne jest zdobywanie doświadczenia zawodowego jeszcze podczas studiów. Taką możliwość dają staże i praktyki w firmach lub redakcjach. Warto też angażować się w wolontariaty. Duża aktywność zawodowa w trakcie studiów jest dobrze postrzegana przez potencjalnych pracodawców. Pozwala także na obycie się z pracą i zdobycie pewności siebie oraz nowych umiejętności.