Bitwa pod Grunwaldem. 605 lat i jeden dzień temu Jagiełło pokonał wojska zakonu krzyżackiego

Bitwa pod Grunwaldem miała miejsce 15 lipca 1410 roku - tego dnia Urlich von Jungingen posłał polskiemu królowi dwa nagie miecze. Miało to sprowokować polskie siły do rozpoczęcia walki. Ostatecznie wojska Jagiełły rozgromiły krzyżaków, a wielki mistrz zakonu krzyżackiego zginął na polu bitwy.

Kto walczył pod Grunwaldem?

Po stronie polskiej pod Grunwaldem walczyło około 90 chorągwi z Polski i Litwy. Pod dowództwem Jagiełły walczyły także chorągwie czeskie, tatarskie czy morawskie. Krzyżacy dysponowali około 50 chorągwiami. Po stronie zakonu krzyżackiego walczyły oddziały z zachodu, m.in. z Francji, Anglii, Niemiec i Luksemburga. Szacuje się, że samych Krzyżaków na polu bitwy pod Grunwaldem było zaledwie 250. Resztę ich sił stanowili goście.

Bitwa pod Grunwaldem - przebieg

Bitwa rozpoczęła się w południe. Wcześniej, w lesie przy polu bitwy, odprawiono mszę świętą zorganizowaną przez polskie wojsko. W tym czasie Krzyżacy czekali na polu bitwy w pełnym słońcu. Miało to osłabić siły zakonu przed walką. Bitwa pod Grunwaldem trwała niecałe 6 godzin. Przez cały czas wojska Jagiełły miały przewagę nad Krzyżakami.

Grunwald, a może jednak Stębark?

Bitwa pod Grunwaldem rozegrała się faktycznie na terenie wsi Stębark. Obecnie znajduje się tam Muzeum Bitwy pod Grunwaldem. Pole, na którym stoczono walkę do dziś nie zostało jednak dokładnie przebadane przez archeologów.

Bitwa pod Grunwaldem - kwestie niewyjaśnione

Bitwa pod Grunwaldem nadal jest powodem sporów pomiędzy historykami. Dotyczy to przede wszystkim liczebności wojsk walczących pod Grunwaldem. Także sposób, w jaki zginęli główni dostojnicy zakonu nie został wyjaśniony jednoznacznie. Śmierć Urlicha von Jungingena budzi najwięcej sprzeczności - wielu rycerzy przypisywało sobie zabicie wielkiego mistrza zakonu krzyżackiego.

Tradycja bitwy pod Grunwaldem

Po zwycięstwie król Jagiełło ogłosił 15 lipca świętem narodowym, co zmieniło się dopiero w 1794 r. Obecnie, 15 lipca każdego roku, członkowie bractw rycerskich wywodzących się z całej Europy zjeżdżają się pod Grunwaldem. Biorą tam udział w inscenizacji bitwy pod Grunwaldem.

Więcej o: