Wyniki matur 2015: minister edukacji zadowolona z wyniku

Wyniki matur 2015 były do przewidzenia. Co roku 25-30 proc. uczniów nie zdaje tego egzaminu. Trwają spory, czy to dobrze, czy też źle. Minister edukacji nie ma jednak wątpliwości, że tegoroczna matura poszła naprawdę dobrze i maturzyści mogą być z siebie dumni.

Wyniki matur 2015: lepiej niż rok temu

Wyniki matur 2015 są zauważalnie lepsze niż te z zeszłego roku. Zeszłoroczną maturę zdało 71 proc. uczniów, w tym roku zaś sukces odniosło 74 proc. maturzystów. Minister edukacji narodowej, Joanna Kluzik-Rostkowska tak komentowała te wyniki: "Drodzy maturzyści, daliście radę, z wyników matur jestem bardzo zadowolona".

Ten rok był rokiem wielu zmian, więc wyniki powinny cieszyć. Maturzyści szczególnie obawiali się nowej formy egzaminu ustnego z języka polskiego. W tym roku zamiast prezentacji, maturzyści losowali pytania i przygotowywali swoją odpowiedź na poczekaniu.

Wyniki matur 2015: z czego można być dumnym?

Powodem do dumy mogą być wyniki z języka polskiego. Podstawową maturę z polskiego zdało 98 procent uczniów. Całkiem dobrze poszły też egzaminy z języków obcych. Pozytywny wynik na maturze z angielskiego uzyskało 93 proc. maturzystów. Język angielski był najczęściej wybieranym obowiązkowym językiem obcym. Zdawało go niemal 90 proc. tegorocznych maturzystów.

Wyniki matur 2015: powody do wstydu

Powodem do wstydu nadal jest matematyka. Różnica w zdawalności pomiędzy matematyką, a pozostałymi maturami obowiązkowymi jest zatrważająca. Tylko 76 procent maturzystów zdobyło wymagane 30 proc. punktów. Wyraźna jest też różnica pomiędzy absolwentami liceum (82 proc. zdało) i technikum (tylko 70 proc. zdało).

Spośród egzaminów na poziomie rozszerzonym najgorzej poszła matura z WOS-u. Średni wynik wyniósł tylko 26 procent. Dla większości było to duże zaskoczenie. Tuż po maturze nastroje były bardzo optymistyczne, a matura była oceniana jako łatwa.

Wyniki matur 2015 na stronach OKE

Wyniki matur 2015 można było sprawdzać już od północy 30 czerwca. Zainteresowani tematem mogą wejść na stronę OKE i zapoznać się także z wynikami matur 2015 dla konkretnych województw, jak i wynikami uczniów na skali centylowej. Skala centylowa pozwala porównać swój wynik z wynikami maturzystów z całej Polski. Najistotniejsze dla ucznia wyniki można znaleźć na świadectwie.

Więcej o: