Wyniki matur 2015: 26 procent maturzystów nie zdało! "Nie każdy musi mieć maturę" - zauważają internauci

Wyniki matur 2015 znamy już od dwóch dni. Większość maturzystów jest zadowolona, jednak aż 26 proc. uczniów nie zdobyło świadectwa dojrzałości. Według danych zauważalnie gorzej poszło maturzystom zdającym maturę w starej formie. Wielu z nich czeka termin poprawkowy.

Wyniki matur 2015. Matematyka zniszczyła maturzystów

Wyniki matur 2015 pokazują wyraźnie: najtrudniejszym egzaminem obowiązkowym okazała się matematyka, bez której zdałoby prawie 100 procent. W tym roku maturę z matematyki na więcej niż 30 proc. napisało zaledwie 76 procent absolwentów. Nie ma jednak powodów do płaczu. Dla większości maturzystów był to jedyny egzamin, którego nie udało im się zdać, co oznacza, że będą mogli poprawić swój wynik. Ogółem matury nie zdało tylko 7 procent uczniów. Oni na drugą szansę będą musieli poczekać cały rok.

Mat. CKE

Wyniki matur 2015: wysoka zdawalność z języków obcych

W przypadku matury z języka polskiego i obcego nie było właściwie różnic pomiędzy starą a nową maturą. Egzamin maturalny z języka polskiego zdało 98 proc. maturzystów. Również matury z języków obcych poszły niezwykle dobrze. Absolwenci najlepiej napisali egzamin z języka hiszpańskiego i włoskiego - aż 99 proc. maturzystów zdało maturę na poziomie podstawowym z tego języka. Nieco gorzej poszedł najpopularniejszy język obcy, czyli język angielski. Jednak nie ma powodów do wstydu, 93 proc. maturzystów poradziło sobie z tym egzaminem i zdobyło niezbędne 30 proc. punktów.

Wyniki matur 2015: nie ma różnic pomiędzy województwami

Wyniki matur pokazują, że wszystkie województwa wypadły podobnie i mogą się pochwalić zdawalnością powyżej 70 procent. Najgorzej wypadło województwo zachodniopomorskie (70 proc. osób zdało egzamin), a najlepiej województwo małopolskie (aż 77 proc. zdało maturę). Poza tym większość osób ma prawo podejść do egzaminu poprawkowego. W każdym województwie jest to około 20 procent absolwentów.

Więcej o: