Wyniki matur 2015: radość, wstyd, rozczarowanie... Jakie nastroje dominują po maturze 2015?

Wyniki matury 2015 zostały już ogłoszone przez CKE. Maturzyści aktywnie komentują swoje wyniki na portalach społecznościowych. Niektórzy przeżywają porażkę, inni chwalą się swoim zwycięstwem. Jaka była matura 2015?

Wyniki matur 2015: świetny wynik na nowej maturze

Nową maturę zdało aż 80 proc. uczniów, a 15 procent z nich będzie mogło podejść do egzaminu poprawkowego. Wyraźnie gorzej poszło uczniom techników, którzy zdawali maturę 2015 jeszcze w starej formie. Aż 36 proc. nie zdało matury, a 11 proc. z nich nie będzie miało możliwości poprawy. Poprawiać maturę jeszcze w tym roku mogą tylko uczniowie, którzy nie zdali jednego z egzaminów obowiązkowych.

Maturzyści mogą sprawdzić swoje wyniki w internecie i większość z nich to właśnie robi. Problem mają mieszkańcy Poznania, gdzie wyniki będzie można sprawdzić dopiero od 12:00. Maturzyści z tego okręgu mają powód do złości ponieważ większość Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych udostępniła wyniki już o północy.

Wyniki matur 2015: niepohamowana radość tegorocznych maturzystów

Matematyka jak co roku okazała się najtrudniejszym egzaminem i była przyczyną porażki wielu osób. Tym bardziej trzeba pogratulować tym, którzy mogą się pochwalić takim wynikiem.

Maturzyści w końcu mogą się rozluźnić i zapomnieć o stresie. Mimo wątpliwości i strachu, większość z nich cieszy się ze zdanej matury. Czekają ich teraz najdłuższe wakacje w życiu, które warto mądrze wykorzystać.

Najpiękniejsza jest jednak czysta radość, która towarzyszy zdanej maturze. Miejmy nadzieję, że po terminie poprawkowym będziemy widzieć tylko takie komentarze.

Wyniki matur 2015: żal i rozgoryczenie

Tysiące maturzystów nie zdało egzaminu. Poddają oni w wątpliwość sam sens organizowania egzaminów maturalnych. Może należy jeszcze raz rozważyć, czy jest sens organizowania egzaminów obowiązkowych?

Oczywiście najwięcej osób jest rozczarowanych wynikiem egzaminu z matematyki. W tym roku matury nie zdało 26 procent maturzystów, a większość z nich właśnie z powodu matematyki.

W tym roku wprowadzano co prawda nową metodę oceniania wypracowań na maturze z polskiego i próbowano odejść od klucza. Nowe kryteria miały być bardziej holistyczne, ale dla niektórych nadal okazały się zbyt sztywne.

Niektórzy bardzo negatywnie podchodzą do swoich wyników i ogólnie pozytywnych nastrojów. Nie warto jednak pogrążać się w smutku. Osoby, którym nie poszło zbyt dobrze, zawsze mogą spróbować poprawić swój wynik w przyszłym roku. Rok bez studiów, można naprawdę dobrze spożytkować, np. pracując, czy uczestnicząc w kursach i szkoleniach.

Więcej o: