Wyniki matury 2015. Ostatni rok ze starą maturą

Wyniki matur 2015 mogą być bardziej zróżnicowane niż zazwyczaj. Tego roku licealiści zdawali maturę w nowej formule, a uczniowie technikum podchodzili do egzaminu według starych zasad. Zmiany nie były rozległe, jednak trzeba było stworzyć dwie wersje arkusza.

Wyniki matur 2015. Ostatni rok matur na poziomie podstawowym

Oczywiście chodzi o przedmioty dodatkowe. Od 2015 roku maturę z przedmiotów nieobowiązkowych będzie można zdawać tylko na poziomie rozszerzonym. Rozróżnienie na poziom podstawowy i rozszerzony będzie dotyczyło tylko przedmiotów obowiązkowych, czyli języka polskiego, matematyki i języków obcych. Ze względu na czteroletni okres nauki w technikum, absolwenci tych szkół mieli w tym roku wybór i mogli zdawać przedmioty dodatkowe na poziomie podstawowym. Licealiści zaś musieli się przygotować na trudniejszą maturę rozszerzoną.

Do tej pory, maturzyści mieli obowiązek zdawania tylko trzech egzaminów na poziomie podstawowym. Od tego roku, muszą wybrać też przedmiot na poziomie rozszerzonym. Nie wyznaczono jednak progu zdawalności. Nawet uczniowie, którzy uzyskają 0 punktów z tego egzaminu, otrzymają świadectwo dojrzałości. Od 2016 roku zarówno uczniowie technikum, jak i liceum będą zdawać egzamin według nowych zasad.

Wyniki matury 2015: co jutro otrzyma maturzysta?

Już jutro do wszystkich szkół dotrą świadectwa maturalne przekazane przez Okręgowe Komisje Egzaminacyjne. Maturzyści, którzy uzyskali po 30 proc. z matur obowiązkowych otrzymają świadectwo dojrzałości i aneks do świadectwa dojrzałości z egzaminu maturalnego. Maturzyści, którzy nie zdołają sprawdzić swoich wyników w internecie dowiedzą się, jak im poszedł najważniejszy egzamin w życiu. Jutro ze swoimi wynikami będą mogli się zapoznać maturzyści, którzy przystępowali do egzaminu w maju lub w dodatkowym terminie, w czerwcu.

Wyniki matur 2015: wszyscy zdadzą tegoroczną maturę?

Już jutro poznamy wyniki matur 2015 i dowiemy się, jak rzeczywiście poszedł uczniom ten egzamin. Jeśli wierzyć ich pierwszym wrażeniom, to nie ma powodów do stresu. Wszystkie egzaminy obowiązkowe zostały uznane za proste. Na matematyce były wymagające zadania np. z geometrii, ale nie było nic zaskakującego. Na języku polski pojawiła się "Lalka", która jest jedną z najważniejszych i najdokładniej omawianych lektur. Języki obce były zaś tak proste, że wiele osób porównywało ten egzamin do testu gimnazjalnego.

Wyniki matur 2015: wyniki w internecie

Absolwenci będą mogli sprawdzić swoje wyniki na stronach Okręgowych Komisji Egzaminacyjnych. Żeby poznać wyniki matur 2015 trzeba tylko zalogować się do systemu. Login stanowi PESEL ucznia, a hasło można uzyskać w szkolnym sekretariacie. Wyniki matur 2015 będzie można sprawdzać już minutę po północy 30 czerwca.

Więcej o: